Arsenali rrëmben fitoren ndaj Leicesterit dhe rikthehet përkrah Manchester Cityt

Fundjavën e kaluar, në Manchester City (2-2), koha e shtuar ishte fatale për Arsenalin, i cili pësoi një gol nga John Stones në fund të ndeshjes (90’+8).

Pasditen e kësaj të shtune, në kuadër të ditës së 6-të të Premierligës, këtë herë ishin “Topçinjtë” ata që shënuan dy gola në kohën shtesë, me anë të Wilfred Ndidi kundër kampit të tij (90’+4) dhe Kai Havertz (90’+8) për të rrëmbyer një sukses në shtëpi kundër Leicesterit (4-2).

Falë kësaj fitoreje, londinezët kthehen në nivelin e Cityt, të cilët ishin frenuar në Newcastle (1-1) pak më herët pasdite, në krye të renditjes. Ky i fundit mund të humbiste edhe vendin e parë nëse nga ora 18:30, Liverpool do të fitonte në Wolverhampton.

Ndërsa Arsenali do të presë PSG-në të martën në mbrëmje (21:00) në Champions League, skuadra e Mikel Artetës dha një paraqitje të kundërt të shtunën, pasi, megjithëse dominuan kryesisht Leicesterin në lojë (75% posedim, 37 gjuajtje në 5), ajo gjithashtu pati dyshime në pjesën e dytë.

Kjo kur “Dhelprat” u kthyen në rezultat pothuajse në dy rastet e tyre të para, me anë të James Justin (46’, 63’), i cili shënoi me kokë 2-1, më pas me një goditje të bukur nga e djathta barazoi në 2-2.

Sa për golat e “Topçinjve”, ato ishin vepër e Gabriel Martinelli (20’) për 1-0, Trossard (45’+1) për 2-0, përpara se të emociononte Emirates, duke shtyrë Wilfred Ndidin (90’+4) për të shënuar kundër skuadrës së tij pas një tentative nga e majta, për 3-2.

Dhe ishte Havertz (90’+8) ai që mbylli shfaqjen, duke përfituar nga një goditje e bllokuar nga Gabriel Jesus për të fiksuar fitoren 4-2.

Një katërshe nga Colmer në pjesën e parë

Në të njëjtën kohë, Chelsea fitoi në shtëpi ndaj Brighton (4-2). Ky takim u shënua nga katër golat e shënuar nga Cole Palmer në pjesën e parë (midis minutave 21 dhe 41): kjo është një arritje e paprecedentë sepse, sipas Opta, një lojtar nuk kishte qenë kurrë autor i një pokeri golash para pushimit në të gjithë historinë e Premier League, e nisur në vitin 1992.

Nga ana e tyre, “Pulëbardha” shënuan dy here me anë të francezit Georginio Rutter (7’) dhe Carlos Baleba (34’), i cili përfitoi nga një largim i dështuar nga Robert Sanchez.

Për më tepër, Everton nuk është më në rënie, pasi fitoi fitoren e parë të sezonit, në shtëpi kundër Crystal Palace (2-1), falë dy golave ​​absolutisht të shkëlqyer nga Dwight McNeil (47’ dhe 54’). Megjithatë, Everton kishin hapur rezultatin 0-1 falë Marc Guéhi (10’).

Rekordi i çuditshëm i Brentford

Brentford-West Ham përfundoi me rezultat 1-1. Gjatë këtij takimi, “Bletët” vendosën një rekord të pazakontë, duke shënuar tre herë radhazi në minutën e parë të një ndeshjeje të Premier League. Një paraqitje edhe më befasuese pasi, kundër “Çekiçëve”, Bryan Mbeumo shënoi me një gol të bukur nga e majta, shumë të ngjashëm me atë që shënoi javën e kaluar kundër Tottenhamit (1-3). West Ham barazoi me Tomas Soucek (1-1, e 54-ta).

Më në fund, Fulham fitoi në Nottingham Forest (0-1) falë një penalltie të konvertuar nga Raúl Jimenez (0-1, 51-shi).

Shtuar 28.09.2024 23:24