Manchester United ka gjashtë muaj kohë për të bindur lojtarët të qëndrojnë

Shkarkimi i Ole Gunnar Solskjaer nuk ishte një surprizë të dielën në mëngjes, me humbjen 4-1 ndaj Watford pasditen e kaluar që ishte pika e padyshimtë e qëndrimit të norvegjezit, megjithatë Manchester United tani ka një dritare të shkurtër për të bindur lojtarët që të qëndrojnë në klub.

Një deklaratë e klubit tashmë ka konfirmuar se klubi do të kërkojë të punësojë një trajner të përkohshëm deri në fund të sezonit, edhe nëse e hëna ka parë shumë histori në lidhje me Mauricio Pochettino. Ndërkohë që fokusi i menjëhershëm nuk është në gjetjen e një trajneri të ri, ekziston shqetësimi i vërtetë mes tifozëve se United po e anulon sezonin aktual me mbi gjysmën e mbetur.

Kush rrezikon të humbasë te United?
Për sa i përket lojtarëve që janë një rrezik kontraktual për klubin, ka një numër talentesh të ekipit të parë që mund të largohen nga klubi për asgjë gjatë verës. Jesse Lingard, Paul Pogba dhe Edinson Cavani kanë të gjithë kontrata që zgjasin deri në qershor të vitit 2022, që do të thotë se sapo të vijë janari ata mund të bisedojnë me klubet e huaja për një transferim të lirë.

Cavani nuk pritet të qëndrojë dhe United nuk është shumë i shqetësuar për këtë për shkak të pagës së tij të lartë dhe faktit që Cristiano Ronaldo ka marrë rolin që uruguaiani mbajti sezonin e kaluar.
Lingard është shqetësues për klubin sepse ai është një lojtar i rritur në shtëpi dhe fakti që mos shitja e tij verën e kaluar kur West Ham United ishte i interesuar të paguante 30 milionë funte duket idiot tani, por ai në fakt nuk është në nivelin për të kontribuar. në një ekip të mirë të Manchester United.
Pogba është emri më i madh në këtë listë, megjithëse reputacioni dhe potenciali i tij i markës vlen shumë më tepër për United sesa kontributet e tij në fushë.

Asnjë klub nuk dëshiron të paguajë për Pogban, me kufizimet e tij që janë theksuar plotësisht që kur u kthye në Old Trafford, por nëse ai është një transferim i lirë, atëherë do të ketë klube të interesuara.
Kualifikimi në Champions League nuk është i sigurt

Duke hequr dorë nga sezoni aktual, United ka kaluar nga pritshmëritë e para-sezonit për të vënë përpara një sfidë për titull, duke shpresuar thjesht për të siguruar kualifikimin në Champions League. Me listën e opsioneve të përkohshme po aq frymëzuese sa një grusht në bark, tifozët e United do të shqetësohen se një përfundim në top-katërsh mund të jetë edhe përtej tyre pas një ecurie kaq të dobët të fundit.
Tani, kjo është ajo ku bordi i United mund të ketë bërë një gabim. Cristiano Ronaldo nuk do të luajë në Europa League, thjesht nuk do të ndodhë. Nëse United do të rrëshqasë sërish në garë, atëherë Ronaldo nuk do të kishte shumë gjasa të qëndronte përtej një viti të vetëm në Mançester./h.ll/albeu.com


Shtuar 22.11.2021 22:36