Arrestimi i Dritan Metës, Rrumbullaku jep detaje nga operacioni: Nuk patëm dekonspirim

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku në një koneferencë të jashtëzkonshme për mediat, ka dhënë detaje nga operacioni i sotëm në disa qytete të vendit, ku u arrestua edhe shefi i komisariatit të Kurbinit, Dritan Meta.

Rumbullaku tha se ka nisur prej muajit gusht operacioni për vëzhgimin dhe kapjen e personave të përfshirë në trafik të lëndëve narkotike, ku i përfshirë ishte dhe komisari Dritan Meta.

I pyetur nga gazetarët nëse ka patur rrjedhe informacioni, Rrumbullaku e mohoi.

“Policia Gjyqësore e Pollicisë së Shtetit po vazhdojnë të ndjekin intensivisht të çdo lloj veprimtarie tjetër, nëse do i kishim do i kishim deklaruar. Pavarësisht informacioneve të padokumetuara ju them që po kërkojm të ruajm imazhin e Policisë së Shtetit, por në të gjitha rastet punonjësit e policisë që do të jenë përgjegjës para ligjit, do të përgjigjen. Ju deklaroj që nuk kemi asnjë dekonspiracion për kapjen e shtetasve të shpallur në kërkim”, tha Rrumbullaku.

Sa i përket të shumëkëkuarit Gëzim Çela, banesa e të cilit u rrethua nga policia, Rrumbullaku la të kuptohej se ai dhe dy persona të tjerë ndodhen jashtë shtetit, dhe se policia ka informacion për vendndodhjen e tyre

Gjitashtu ai bëri të qartë se në këtë operacion nuk ka punonjës të tjerë të përfshirë, ndërsa paralajmëroi se kush bën pis uniformën blu do të përgjigjet para ligjit.


Shtuar 9.10.2023 18:54