Vodhën naftë bruto përmes pompimit, arrestohen 4 punonjës të kompanisë Alpetrol

Policia ka vënë në pranga 4 punonjës të kompanisë “Alpetrol” për shpërdorim detyre.

Arrestimi i Arjan Kallashit, Selami Rustemit, Dilaver Idrizajt dhe Dashamir Merkajt u bë pas kallëzimit të bërë nga drejtori i Kabinetit të Alpetrol, se këta punonjës ditën e djeshme kanë vepruar në kundërshtim me urdhrin e brendshëm të Drejtorit të kompanisë Alpetrol, duke transportuar një sasi të konsiderueshme me naftë dhe ujë teknologjik të marrë në depozitat e Usojës, e cila do të injektohej në puset e Kashit.

Njoftimi i policisë:

Fier

Vihen në pranga 4 punonjës të kompanisë “Alpetrol” për shpërdorim detyre.

Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në DVP Fier, arrestuan në flagrancë shtetasit:

A. K., 49 vjeç, banues në Fier, me detyrë kryetar i degës teknike Alpetrol.
S. R., 54 vjeç, banues në Fier, pergjegjës për mbarëvajtjen e seperatorëve dhe pompimit.
D. I., 56 vjeç, banues në Fier dhe D. M., 54 vjeç, banues në Ballsh, punonjës të task forcës në Alpetrol.

Arrestimi i këtyre shtetasve u bë pas kallëzimit të bërë nga shtetasi Y. S., me detyrë Drejtor i Kabinetit të Alpetrol, se këta shtetas në datë 07.12.2021 kanë vepruar në kundërshtim me urdhërin e brendshëm të Drejtorit të kompanisë Alpetrol, duke transportuar një sasi të konsiderueshme me naftë dhe ujë teknologjik të marrë në depozitat e Usojës, e cila do të injektohej në puset e Kashit.

Materialet do i kalojnë për veprime të mëtejshme Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”./albeu.com


Shtuar 8.12.2021 15:04