Vladimir Potanin, oligarku i vërtetë që blen bankat ruse

Kur ai krijoi programin famëkeq të “huasë për aksione” të Rusisë në vitet 1990, Vladimir Potanin përdori ndikimin e tij politik dhe fuqinë bankare për të rrëmbyer asete të vlefshme industriale shtetërore me çmim të lirë.

Tani, pas vendosjes së sanksioneve perëndimore,Potanin po shfrytëzon pasurinë e tij për të blerë aksione në bankat kryesore ruse që shiten nga grupet perëndimore që ikin nga vendi dhe ata në anën e gabuar të Presidentit Vladimir Putin.

Ndryshe nga 30 vjet më parë, thonë analistët, Potanin po i rikthen asetet nën kompetencën e Kremlinit – dhe ata thonë se ai ka qenë në gjendje ta bëjë këtë për shkak të rëndësisë së tij të madhe për tregjet globale të metaleve, duke e ndihmuar atë ta mbajë atë jashtë listave të rëndësishme të sanksioneve.

Grupi Interros i Potanin-it ra dakord të blejë huadhënësin e top 10-s Rosbank pasi pronari i saj francez Société Générale, i cili bleu biznesin nga Potanin në 2008, kërkoi një dalje të shpejtë nga Rusia. Ai bleu gjithashtu United Card Services, degën ruse të grupit amerikan Global Payments.

Dhe kur miliarderi i çuditshëm rus Oleg Tinkov u nda me 35 për qind të aksioneve të tij në fintech TCS me vlerësim të lartë, në atë që ai e quajti një “shitje zjarri” të imponuar nga Kremlini, Potanin ishte gati për të përfituar.

Në letër, marrëveshjet duken me vlerë të shkëlqyer: Tinkov u ankua se Potanin kishte paguar vetëm 3 për qind të asaj që ai besonte se aksionet e tij në TCS vlenin vërtet, ndërsa SocGen ishte aq i etur për t’u larguar, saqë mori një goditje prej 3.1 miliardë eurosh.

Por faktori kryesor pas tyre, thonë analistët, ishte po aq syri i Potanin për një ujdi sa edhe besnikëria e tij ndaj Kremlinit.

“Potanin është një njeri besnik. Ashtu si oligarkët e tjerë rusë, ai është menaxheri i aseteve dhe ai e kupton mirë këtë,” tha Andrei Movchan, një ish-bankier investimesh dhe bashkëpunëtor në Carnegie Endoëment.

Në mbrëmjen pasi Vladimir Putin urdhëroi pushtimin e Ukrainës në shkurt, Potanin ishte një nga rreth 40 biznesmenët e thirrur në Kremlin për një audiencë me presidentin rus.

Disa u ankuan për rënien e perandorive të tyre, sipas njerëzve të pranishëm. Pjesëmarrja e tyre u përdor më vonë si justifikim për sanksionet perëndimore kundër disa prej tyre.

Një nga të paktët oligarkë origjinalë ende të mirëpritur në Moskë, Potanin – i cili ka luajtur hokej mbi akull me Putinin, zotëron dy superjahte dhe është i përfshirë në një nga rastet më të mëdha të divorcit në Mbretërinë e Bashkuar – mbetet relativisht i padëmtuar, megjithëse është nën sanksionet australiane dhe kanadeze dhe ka hequr dorë nga bordet e muzeumeve dhe grupeve të mendimit.

Norilsk Nickel, minatori siberian që përbën pjesën më të madhe të pasurisë së tij prej 33.6 miliardë dollarësh, sipas të dhënave të Bloomberg, ka një kapitalizim tregu prej 3.3 trilionë Rbs, ose afër 50 miliardë dollarësh, pasi është rritur nga çmimet relativisht të larta të nikelit dhe palladiumit. Aksioni, megjithatë, tregtohet pak dhe megjithëse ka rikuperuar disa nga humbjet e bëra që nga shpërthimi i luftës, ai është ende 20 për qind në rënie nga një vit më parë.

Roli vendimtar i kompanisë në tregjet globale të metaleve – dhe kujtesa e dhimbshme e Thesarit të SHBA-së për trazirat e tregut të shkaktuar nga vendosja e prodhuesit të aluminit Rusal nën sanksione në 2018 – ndoshta e ka kursyer Potanin-in, tha Sergei Aleksashenko, një ish-bankier qendror i lartë rus.

“Ai kurrë nuk krijoi probleme për askënd në perëndim,” tha Aleksashenko.

Sipas Goldman Sachs, Norilsk prodhon 15 për qind të nikelit të cilësisë së lartë në botë që përdoret në bateri, dhe 40 për qind të palladiumit të tij, sipas Renaissance Capital. Goditja me sanksione mund të bëjë që tregjet për të dy metalet të shemben, duke goditur furnizimet e nevojshme për makinat dhe mikroçipet dhe të detyrojë SHBA-në t’i japë kompanisë një përjashtim, shtoi Aleksashenko.

Tani, ndërsa kompanitë e huaja dhe manjatët që kundërshtojnë Kremlinin rrezikojnë t’i shohin bizneset e tyre të nacionalizuara, Potanin është një nga të paktët oligarkë të pasanksionuar që mund të heqë asetet nga duart e tyre.

“Kremlini kishte një pasuri gjeopolitikisht problematike [në Tinkoff] dhe Potanin kishte një zgjidhje,” tha Tatiana Stanovaya, themeluese e firmës së analizës politike R.Politik.

Blerjet e Potanin përmbysin një prirje dekadash të oligarkëve që braktisnin bankat e tyre, pasi huadhënësit kryesorë shtetërorë shtrydhën konkurrencën dhe një pastrim i bankës qendrore pa qindra huadhënës privatë që humbën licencat.

Marrëveshjet e bëjnë Potanin një lojtar kryesor pasi u largua kryesisht nga sektori pothuajse 15 vjet më parë. Rosbank dhe Tinkoff, aktivi kryesor i TCS, kishin kombinuar asete prej pothuajse 3 tn në shkurt.

“Është një art ajo që ai ka bërë. SocGen humbi miliona dollarë duke u larguar nga Rusia – miliona që Potanin ka fituar, “tha një bankier i lartë rus.

As Interros dhe as Potanin nuk kanë komentuar mbi marrëveshjet dhe ata nuk pranuan të komentojnë ose të intervistohen për këtë artikull. Rosbank dhe TCS nuk pranuan të komentojnë mbi kushtet e tyre.

Një person i përfshirë në negociatat për SocGen tha se huadhënësi kishte oferta të tjera, por zgjodhi Potanin sepse ishte i njohur me biznesin dhe mund të ofronte një marrëveshje të shpejtë.

“Ne donim të gjenim një mënyrë për të dalë në mënyrën më të rregullt duke ruajtur 12.000 stafin tonë,” thanë ata. “Potanin”. . . thotë se dëshiron të ruajë bankën dhe kulturën e saj.”

I lindur në një familje të lidhur politikisht, Potanin e ndoqi babain e tij në një karrierë të privilegjuar, por jo të shquar në ministrinë e tregtisë sovjetike deri në vitin 1990, deri në atë moment, prezantimi i sipërmarrjes private nga Mikhail Gorbachev u kishte lejuar oligarkëve të parë të ardhshëm të fillonin karrierën e tyre tregtare.

Potanin u largua në vitin 1990 për të krijuar Interros me 10.000 dollarë të mbledhura së bashku nga organizatat tregtare kryesisht shtetërore. Dy vjet më vonë, një huadhënës shtetëror në vështirësi u tha klientëve të tij që të transferonin paratë e tyre në Uneximbank të Potanin – duke i fituar 300 milionë dollarë, një shumë e madhe për atë kohë.

Ai u vendos shpejt si një lojtar i madh financiar duke i shërbyer shtetit. Uneximbank, klientët e së cilës përfshinin agjencinë doganore, ministrinë e financave, eksportuesin shtetëror të armëve të Rusisë dhe minatorin e madh siberian Norilsk Nickel, rriti asetet e saj nga 322 milionë dollarë në 2,1 miliardë dollarë vetëm në vitin 1994.

“Ata që kishin oreks për rreziqe, mirëkuptim dhe aftësi sigurisht që kishin një avantazh,” tha Potanin për Financial Times në një intervistë në 2018.

Në vitin 1995, Potanin krijoi skemën e “huasë për aksione” për të mbështetur Boris Yeltsin, presidentin e parë të Rusisë, përpara zgjedhjeve në të cilat komunistët kishin frikë se do të ishin në prag të rifitimit të pushtetit.

Sipas skemës, një grup bankierësh i dhanë hua Kremlinit të ngecur 1.8 miliardë dollarë me aksione në bizhuteritë e kurorës së industrisë sovjetike si kolateral, plotësisht të vetëdijshëm se kreditë nuk do të shlyheshin kurrë.

Kremlini më pas ua shiti asetet bankierëve në ankande të manipuluara. Potanin bleu 38 për qind të Norilsk Nickel, i cili raportoi 3.3 miliardë dollarë të ardhura atë vit, për vetëm 170.1 milion dollarë. Jelcin siguroi një fitore të pamundur, kryesisht për shkak të mbështetjes së oligarkëve, dhe emëroi Potanin si zëvendëskryeministër në 1996.

Ai zgjati vetëm shtatë muaj në qeveri, por ruajti njohuritë e tij politike dhe vëmendjen për një marrëveshje të mirë: ai shiti 10 për qind të kompanisë së naftës Sidanco te BP për 571 milionë dollarë në 1997, pavarësisht se i kishte paguar shtetit vetëm 130 milionë dollarë për 51 për qind në vit. më herët.

Kur Uneximbank u shemb në mes të krizës financiare që çoi në dështimin e Rusisë në vitin 1998, Potanin bleu atë që u bë Rosbank dhe e ktheu atë në bankën më të madhe të shitjes me pakicë të vendit.

Ngjitja e Putinit në Kremlin në vitin 2000 shënoi fundin e ndikimit të oligarkëve: shteti e ridrejtoi madhështinë e tij dhe i paralajmëroi ata të qëndronin jashtë politikës. Por Potanin u përshtat shpejt. Pasi shoqëroi Putinin në një udhëtim skijimi gjatë një vizite shtetërore në Austri, ai ndërtoi një vendpushim skish afër Soçit dhe më pas loboi në Kremlin për të konkurruar për Lojërat Olimpike Dimërore, duke i kushtuar përfundimisht 2.5 miliardë dollarë nga paratë e tij.

“Potanin i mësoi shumë mirë rregullat e lojës nën regjimin e Putinit,” tha Stanovaya.

Ngritja e linjës me Kremlinin e ka lejuar Potanin të mbetet administrator i Norilsk, ku ai mbetet aksioneri kryesor dhe shefi ekzekutiv, thonë analistët.

Kompania është bërë një nga kompanitë më fitimprurëse në botë nën drejtimin e tij, por pavarësisht përpjekjeve paraprake për të pastruar aktin e saj, ajo është një nga emetuesit më të këqij në botë të dioksidit të squfurit dhe i ktheu dy lumenj të Siberisë në të kuq në një derdhje nafte në 2020.

Fatkeqësia i dha Potanin-it dy veshje publike-poshtë nga Putini, i cili më pas kritikoi oligarkët për futjen e dividentëve në xhep duke injoruar përgjegjësitë e tyre sociale dhe mjedisore në komentet që shiheshin si një goditje e hollë e mbuluar në Potanin.

Por Norilsk shpëtoi me një gjobë prej 2.1 miliardë dollarësh, një rekord për Rusinë, por një shumë që kompania e pasur me para nuk e kishte problem ta paguante.

Megjithëse Putin nuk bëri asnjë kërcënim kundër oligarkëve që refuzuan të mbështesin përpjekjet e luftës në takimin në Kremlin në shkurt, mesazhi ishte i zhurmshëm dhe i qartë.

Të paktët biznesmenë që kritikuan pushtimin e bënë këtë në mënyrë të paqartë, duke thënë se lufta ishte e keqe, por duke mos përmendur Putinin ose, në disa raste, vendet që e luftojnë atë.

Potanin u shfaq vetëm në mars për të thënë se Rusia duhet të bëjë më të mirën për të mbajtur pozicionet e saj në tregjet ndërkombëtare dhe jo për të shtetëzuar bizneset e huaja.

Përjashtim ishte Tinkov, i cili i tha FT se kishte frikë për jetën e tij pasi shkroi se “gjithçka”. . . në vend është mut dhe i zhytur në nepotizëm dhe servilizëm”.

Dhe në një postim në Instagram pas shitjes, Tinkov synoi oligarkët që ende mbështesin Putinin. “Nuk e di sa kohë më ka mbetur për të jetuar, por nuk dua të vdes si hov, frikacak dhe humbës me këto miliarda, si 90 për qind e të gjithë oligarkëve në Rusi,” shkroi ai. “Ju frikacakë, ju keni një jetë dhe duhet ta jetoni si burrë.” /Si/