“Treguan shpirtin europian”, Rama falenderon Macronin dhe Scholz për takimin Osmani-Vuçiç

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka falenderuar presidentin e francës Emmanule Macron dhe kancelarin gjerman, Olaf Scholz, të cilët ndërjetësuan takimin mes presidentes së kosovës, Vjosa Osmani, dhe atë të Serbisë, Aleksandar Vuçiç.

Në reagimin e tij në tëwitter, Rama shkruan se ju është shumë falenderues Macron dhe Scholz që ndërmjetësuan takimin mes Osmanit dhe Vuçiç, për të ulur tensionet mes dy vendeve.


Postimi i Ramës:

 Nuk mund të falënderoj sa duhet Emmanuel Macron dhe kancelarin Scholz për atë që po bëjnë për të finalizuar procesin e normalizimit Kosovë-Serbi! Duke i parë ata të ulur me aq respekt me të dyja palët në përpjekje për të zgjidhur një konflikt absurd tregon gjithçka për shpirtin e tyre të madh evropian. Faleminderit.

 


Shtuar 1.06.2023 23:33