Shpërthen vullkani nënujor në Paqësor, shihni momentin kur cunami godet Tonga-n (VIDEO)

Valët e cunamit të shkaktuara nga një shpërthim gjigant vullkanik nënujor kanë goditur vendin Tonga të Paqësorit.

Pamjet në media sociale tregojnë ujin që mbulon një kishë dhe disa shtëpi, dhe dëshmitarët që thonë se hiri po binte mbi kryeqytetin, Nuku’alofa.

Pas shpërthimit të vullkanit nënujor, banorët e zonave përreth u paralajmëruar për cunamin dhe u evakuuan.

Shpërthimi i vullkanit Hunga Tonga-Hunga Haʻapai u dëgjua në të gjithë Paqësorin Jugor, madje deri në Zelandën e Re dhe Australi./albeu.com

 


Shtuar 15.01.2022 15:44