Rusia mbetet e hapur, por “jo optimiste” për bisedimet mbi Ukrainën

Nga The Guardian

Rusia ka thënë se është e gatshme të vazhdojë bisedimet me SHBA-në për sigurinë evropiane, por nuk është optimiste për perspektivat e tyre pasi Uashingtoni dhe aleatët e NATO-s kundërshtuan përsëri një pjesë kyçe të rendit të ri të propozuar nga Rusia për sigurinë e pas luftës së ftohtë.

Tensionet janë rritur në javët e fundit pasi Rusia grumbulloi më shumë se 100,000 ushtarë dhe armë të rënda në kufirin e saj me Ukrainën, duke rritur frikën për një pushtim.

Të enjten, zëdhënësi kryesor i Vladimir Putinit, Dmitry Peskov, tha se “nuk ka shumë arsye për të qenë optimist” pasi SHBA dhe NATO hodhën poshtë kërkesat e Moskës për një veton ndaj anëtarësimit të mundshëm të Ukrainës në NATO në një përgjigje të koordinuar një ditë më parë.

Moskës i duhej kohë për të analizuar dokumentin e SHBA-së dhe nuk do të “ngutej në vlerësime”, shtoi Peskov.

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha se shqetësimi kryesor i Moskës, potenciali për anëtarësimin e Ukrainës në NATO, nuk ishte adresuar, por kishte shpresë “për fillimin e një bisede serioze për çështje dytësore”.

“Nuk ka asnjë përgjigje pozitive në këtë dokument për çështjen kryesore,” tha ai.

Një nga zëdhënësit e Lavrov duket se përjashtoi luftën me Ukrainën, në komentet që çuan në një rritje të vlerës së rublës ruse, pasi investitorët fituan besimin se konflikti mund të shmangej.

“Ne kemi deklaruar vazhdimisht se vendi ynë nuk ka ndërmend të sulmojë askënd. Ne e konsiderojmë të papranueshëm edhe mendimin e një lufte mes popullit tonë”, tha Alexei Zaitsev, një zëdhënës i ministrisë së jashtme.

Fokusi kthehet përsëri te Putini, i cili ende nuk ka dhënë përgjigjen e tij dhe është duke u informuar për dokumentin.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, dha një vlerësim optimist për lëvizjet e fundit diplomatike, duke vënë në dukje se diplomatët e tij do të takohen me homologët nga Rusia, Gjermania dhe Franca pas dy javësh në Berlin. Diplomatët nga të katër vendet u takuan në Paris të mërkurën dhe ranë dakord të vazhdojnë bisedimet.

Ukraina ka kërkuar të minimizojë raportet për një sulm të afërt nga Rusia. Një nga ndihmësit e Zelenskiy i tha Reuters se “histeria” kufitare rreth një sulmi rus po pengonte përpjekjet e Kievit për të marrë hua në tregjet ndërkombëtare të kapitalit. Duke luftuar për të hyrë në fondet private, Ukraina synon të kërkojë 5 miliardë dollarë kredi nga qeveritë dhe institucionet ndërkombëtare.

Në një vizitë në Kopenhagë, duke kërkuar të marrë mbështetjen e anëtarit të NATO-s, Danimarkës, ministri i jashtëm i Ukrainës, Dymytro Kuleba, dha miratimin e tij për përgjigjen e SHBA ndaj Rusisë. Ukraina, tha ai, e kishte parë atë përpara se të dorëzohej me dorë në ambasadën e Rusisë në Uashington.

Kuleba theksoi nevojën e vendit të tij për mbrojtje më të fortë dhe një pozicion të unifikuar nga perëndimi për sanksionet ekonomike.

“Kjo krizë është një moment i së vërtetës dhe kjo është arsyeja pse ne flasim për armët,” tha ai. “Kjo është arsyeja pse ne flasim për sanksione ekonomike. Kjo është arsyeja pse ne flasim për pozicionin e konsoliduar të të gjithëve ne, në mënyrë që Presidenti Putin të shohë se nuk ka hallka të dobëta në zinxhirin tonë mbrojtës”.

Presioni ndaj Rusisë u rrit pasi Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, dha një tregues të fortë se gazsjellësi Nord Steam 2 do të ishte pjesë e paketës së sanksioneve nëse Moska urdhëronte një pushtim. “Ne po punojmë për një paketë të fortë sanksionesh” me aleatët perëndimorë dhe mbulon disa aspekte “përfshirë Nord Stream 2”, tha Baerbock në Bundestag.

Deklarata e saj erdhi menjëherë pasi Departamenti i Shtetit i SHBA tha se tubacioni nuk do të ecë përpara nëse Rusia pushton Ukrainën. Tubacioni që lidh Rusinë dhe Gjermaninë përfundoi shtatorin e kaluar, por miratimi rregullator është ende në pritje.

Baerbock ripohoi se Gjermania nuk do të heqë ndalimin e eksportit të armëve, pavarësisht presionit nga aleatët.

Gjermania u përball me kritika nga kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko, i cili e përshkroi ofertën e Berlinit për të dërguar 5000 helmeta ushtarake si një tallje./albeu.com

Shtuar 27.01.2022 19:13