Planifikoi të qëndronte vetëm 6 muaj në hapësirë, astronauti kthehet në Tokë me një rekord

Astronauti i NASA-s, Frank Rubio është rikthyer më në fund në Tokë, duke ndjerë tërheqjen e gravitetit të planetit për herë të parë në më shumë se një vit.

Rubio dhe dy kolegët e tij rusë,  kozmonautët Sergey Prokopyev dhe Dmitri Petelin, u hodhën me parashutë në Kazakistan në bordin e kapsulës ruse Soyuz MS-23 në orën 5:17 pasdite me kohën lokale  të mërkurën.

Ardhja e ekuipazhit shënoi fundin e një udhëtimi të gjatë për Rubion, i cili ishte planifikuar të kalonte vetëm gjashtë muaj në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës. Në vend të kësaj, ai qëndroi gjithsej 371 ditë në hapësirë.

Qëndrimi i Rubios vendosi një rekord të ri për kohën më të gjatë që një astronaut amerikan ka kaluar ndonjëherë në mikrogravitet. Ai gjithashtu u bë amerikani i parë që regjistroi një vit të tërë kalendarik në orbitë.

Misioni i tij i thyerjes së rekordeve shënoi edhe fillime të tjera për Rubio: Ky ishte udhëtimi i tij i parë në hapësirë ​​pasi u zgjodh për korpusin e astronautëve të NASA-s në vitin 2017, dhe në fillim të misionit, ai u bë astronauti i parë me origjinë nga Salvadori që udhëtoi në orbitën e ulët të Tokës.

Në një intervistë të fundit me CNN, Rubio tha se nëse do ta dinte se qëndrimi i tij në stacionin hapësinor do të ishte dy herë më i gjatë se sa ishte planifikuar fillimisht, ai “ndoshta do ta kishte refuzuar” detyrën përpara se të fillonte stërvitjen.

Rubio dhe shokët e tij të ekuipazhit udhëtuan 253.3 milionë kilometra dhe përfunduan 5,963 orbita të Tokës, sipas NASA-s.

Kozmonauti rus i ndjerë Valeri Polyakov, i cili regjistroi 437 ditë të vazhdueshme në orbitë në stacionin hapësinor të Rusisë Mir midis janarit 1994 dhe marsit 1995, mban rekordin botëror për qëndrimin më të gjatë në hapësirë.


Shtuar 27.09.2023 18:16