Kina refuzon të dënojë pushtimin e Rusisë në Ukrainë në samitin G20

Ministrat e financave të ekonomive më të mëdha në botë nuk kanë arritur të bien dakord për një deklaratë përmbyllëse pas një samiti në Indi, pasi Kina refuzoi të dënojë pushtimin rus të Ukrainës.

Pekini refuzoi të pranonte pjesë të një deklarate të G20 që dënonte agresionin e Rusisë “në termat më të fortë”.

Moska tha se vendet perëndimore “anti-ruse” kishin “destabilizuar” G20.

Kjo vjen pasi Kina publikoi këtë javë një plan për t’i dhënë fund konfliktit që u konsiderua nga disa si pro-rus.

India, e cila priti bisedimet e kësaj jave të G20 në qytetin jugor të Bengaluru, lëshoi një “përmbledhje të kryetarit” të gjerë nga takimi, duke vënë në dukje se kishte “vlerësime të ndryshme të situatës” në Ukrainë dhe mbi sanksionet e vendosura ndaj Rusisë.

Një fusnotë thoshte se dy paragrafë që përmbledhin luftën ishin “të rënë dakord nga të gjitha vendet anëtare, përveç Rusisë dhe Kinës”. Paragrafët u përshtatën nga Deklarata e Liderëve të Balit të G20 në nëntor dhe kritikuan “në termat më të fortë agresionin e Federatës Ruse kundër Ukrainës”.

Pas pushtimit të një viti më parë, Pekini ka rritur përpjekjet e tij diplomacike rreth konfliktit në javët e fundit. Kryediplomati i saj Wang Yi vizitoi Evropën këtë javë, duke kulmuar me një pritje të ngrohtë nga presidenti rus Vladimir Putin në Moskë.

Kina publikoi gjithashtu këtë javë një plan prej 12 pikash për përfundimin e luftës në Ukrainë, në të cilin bëri thirrje për bisedime paqeje dhe respekt për sovranitetin kombëtar. Megjithatë, dokumenti prej 12 pikash nuk thoshte në mënyrë specifike se Rusia duhet të tërheqë trupat e saj nga Ukraina dhe nuk dënoi pushtimin e Rusisë.

Dokumenti kinez u mirëprit nga Rusia, duke bërë që presidenti amerikan Joe Biden të komentojë: “Putin po e duartrokit atë, kështu që si mund të ishte mirë?”

Pas takimit të G20, Ajay Seth, një zyrtar i lartë indian, tha në një konferencë për shtyp se përfaqësuesit rusë dhe kinezë nuk ranë dakord me formulimin për Ukrainën sepse “mandati i tyre është të merren me çështje ekonomike dhe financiare”.

“Nga ana tjetër, të 18 vendet e tjera menduan se lufta ka pasur implikime për ekonominë globale” dhe duhej përmendur, shtoi ai.

Përmbledhja me 17 paragrafë e samitit iu referua gjithashtu tërmetit të fundit në Turqi, borxhit në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme, politikës globale të taksave dhe pasigurisë ushqimore.

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se shpreh keqardhje për faktin se “aktivitetet e G20 vazhdojnë të destabilizohen nga kolektivi perëndimor dhe të përdoren në një mënyrë anti-ruse…”.

Ai akuzoi Shtetet e Bashkuara, Bashkimin Evropian dhe vendet e G7 për “shantazh të qartë”, duke u kërkuar atyre “të pranojnë realitetet objektive të një bote shumëpolare”.

Takimet e mëparshme të anëtarëve të G20 kanë dështuar gjithashtu për të prodhuar një deklaratë të përbashkët që kur Rusia pushtoi Ukrainën shkurtin e kaluar.

Të enjten, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së në Nju Jork mbështeti me shumicë dërrmuese një rezolutë që dënon pushtimin rus të Ukrainës. Mocioni u mbështet nga 141 vende me 32 abstenime dhe shtatë,  përfshirë Rusinë, votuan kundër./albeu.com


Shtuar 26.02.2023 07:23