Grusht shteti në Kirgizistan, forcat speciale arrestojnë personat e përfshirë

Një grusht shteti është raportuar në Kirgizistan, por ende nuk ka një informacion zyrtar nga autoritetet.

Mësohet se forcat speciale kanë arrestuar personat e përfshirë, sipas disa videove që qarkullojnë në rrjetet sociale.

Kujtojmë që Kirgizistanit është përballur me dy revolucione gjatë fillimit të shekullit të 21-të, duke përfshirë Revolucionin e Tulipanëve në 2005 dhe Revolucionin Kirgistan të vitit 2010.

Në gusht 2020, presidenti i Kirgizistanit Sooronbay Jeenbekov tregoi se zgjedhjet parlamentare nuk do të shtyheshin pavarësisht nga pandemia e koronavirusit. Gjatë zgjedhjeve, disa parti u akuzuan për blerje votash. Disa gazetarë gjithashtu raportuan se ata ishin ngacmuar ose sulmuar.


Shtuar 5.06.2023 08:55