BBC jehonë tensioneve në veri të Kosovës: Vendosja e kryebashkiakëve shqiptarë solli trazira me serbët

Prfestigjiozja britanike BBC i ka dedikuar një artikull situatë së tensionuar në veri të Kosovës, dhe AlbEu jua sjell shqip më poshtë.

Artikulli i plotë:

Policia dhe trupat e NATO-s u përleshën me protestuesit serbë në veri, ku ka pasur trazira për vendosjen e kryebashkiakëve shqiptarë etnikë.

Gaz lotsjellës dhe granata trullosëse u përdorën për të penguar protestuesit në Zveçan, pasi ata u përpoqën të pushtonin një ndërtesë qeveritare.

Ushtarët e NATO-s formuan gjithashtu një kordon sigurie rreth dy bashkive të tjera.

Kriza daton në prill kur serbët e Kosovës bojkotuan zgjedhjet lokale, duke i lejuar shqiptarët etnikë të marrin kontrollin e këshillave lokale me një pjesëmarrje prej më pak se katër përqind.

Paqeruajtësit e NATO-s nga Italia dhe Hungaria ishin në mesin e të lënduarve në dhunën e fundit të hënën, me tre prej tyre të mbetur në gjendje të rëndë, tha një zëdhënës i NATO-s për BBC.

Trupat e udhëhequra nga NATO në Zveçan fillimisht u përpoqën të ndanin protestuesit nga policia, por më vonë shpërndanë turmën duke përdorur mburoja dhe shkopinj, raportoi AFP.

Disa protestues hodhën gurë dhe kokteje molotov mbi ushtarët, tha agjencia.

NATO i quajti sulmet “krejtësisht të papranueshme” duke shtuar në një deklaratë se u bëri thirrje të gjitha palëve “të përmbahen nga veprimet që nxisin më tej tensionet dhe të angazhohen në dialog”.

Njëmbëdhjetë ushtarë të NATO-s nga Italia ishin në mesin e atyre që u lënduan në dhunën e fundit të hënën, me tre prej tyre të mbetur në gjendje të rëndë.

Presidenti serb Aleksander Vuçiç e vendosi ushtrinë në nivelin më të lartë të gatishmërisë luftarake në përgjigje të protestave të reja. Ai i zhvendosi njësitë e ushtrisë afër kufirit të Kosovës të premten, pas përleshjeve të ngjashme.

Nënkryetari i Listës Serbe, partia më e madhe serbe e Kosovës e mbështetur nga qeveria në Beograd, ka akuzuar kryeministrin e Kosovës Albin Kurti se po përpiqet të krijojë kaos për të gjithë në rajon.

“Mos lejoni që ata kryetarë të rrejshëm të hyjnë këtu sepse kanë fituar 50 vota”, tha Igor Simiq. As shqiptarët nuk po e votojnë.

Profili i Kosovës

Tensionet e kohëve të fundit filluan pasi serbët e Kosovës, të cilët përbëjnë rreth 5% të popullsisë së përgjithshme prej 1.8 milion të vendit, bojkotuan zgjedhjet lokale të prillit në katër komunat veriore që janë me shumicë serbe. Kjo i lejoi shqiptarët etnikë të merrnin kontrollin e këshillave.

Beogradi mbështeti bojkotin, duke rezultuar në një pjesëmarrje prej vetëm 3.47%, i cili u ndez pasi komuniteti serb kërkoi krijimin e një asociacioni të premtuar të komunave serbe.

Kosova shpalli në mënyrë të njëanshme pavarësinë nga Serbia në shkurt 2008, pas vitesh të marrëdhënieve të tensionuara mes banorëve të saj serbë dhe kryesisht shqiptarë.

Ajo është njohur nga Shtetet e Bashkuara dhe vendet kryesore të Bashkimit Evropian, por Serbia, e mbështetur nga aleati i saj i fuqishëm Rusia, refuzon ta bëjë këtë, ashtu si shumica e serbëve etnikë brenda Kosovës.

Megjithë mbështetjen e saj, SHBA-ja e ka kritikuar Kosovën lidhur me lëvizjen për të instaluar zyrtarët shqiptarë, duke thënë se ajo ka “përshkallëzuar ashpër dhe në mënyrë të panevojshme tensionet në rajon” dhe ka shërbyer për të minuar përpjekjet për “normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë”./albeu.com


Shtuar 29.05.2023 21:32