Alarm në Baltik! Një ditë pas NATO-s, edhe Moska nis stërvitjet detare

Rusia njoftoi sot se ka filluar stërvitjen detare në Detin Baltik , një ditë pasi vendet anëtare të NATO-s filluan stërvitjet e tyre vjetore ushtarake në të njëjtën zonë.

6000 pjesëtarë të forcave të armatosura, 50 anije dhe më shumë se 45 avionë po marrin pjesë në shkollat ​​e mesme të NATO-s , siç njoftoi marina amerikane.

 

Gjithashtu kjo është hera e parë që Finlanda merr pjesë si anëtare e Aleancës.

Nga ana e saj, ushtria ruse theksoi se në stërvitjet e zhvilluara në Balltik, të cilat do të zgjasin deri më 15 qershor, do të marrin pjesë deri në 40 anije, 25 avionë dhe rreth 3000 ushtarë.

Në të njëjtën kohë, Flota Ruse e Paqësorit filloi sot stërvitjet stërvitore ushtarake në Detin e Japonisë dhe Detin Okhotsk, të cilat do të përfundojnë më 20 qershor. “Më shumë se 60 anije luftarake dhe anije mbështetëse, rreth 35 avionë detarë, marinsa dhe gjithsej mbi 11,000 anëtarë të forcave të armatosura po marrin pjesë në stërvitjet e forcave të Flotës së Paqësorit”, tha Ministria ruse e Mbrojtjes në një postim në Telegram./albeu.com


Shtuar 5.06.2023 12:44