Brazili
Pëlqej
Albeu.com

Trajneri: DungaPjesa me e madhe e historise se Kupave te Botes mund te jete duke thene historine e Brazilit ne Kupat e Botes. Brazili eshte i vetmi vend qe ka marr pjese ne tetembedhjete Kupa te Botes, Brazili eshte shpallur pese here kampion bote si asnje ekip tjeter (1958, 1962, 1970, 1994, 2002), ka zene vendin e dyte, dy here (1950 dhe 1998) dhe ka qene gjysem finaliste tre here te tjera (1938, 1974 dhe 1978). Shumica e lojtareve me te mire ne historine e futbollit jane Braziljan, dhe shumica e tyre kane lene shenje ne Kupat e Botes.

Ata jane i vetmi vend qe kane marr pjese ne cdo edicion te spektaklit boteror.
Ata jane gjithashtu i vetmi vend qe kane fituar titullin pese here; mahnitese nje total prej 64 fitore, 14 barazime dhe 14 humbje ne 92 ndeshje te luajtura.

Skuadra e Brazilit shkon në cdo kupë bote si favorite dhe 5 kupat e fituara janë më shumë se cdo kombëtare tjetër. Pavarësisht një gjysmëdështimi në botërorin e fundit, brazilianët do të varin shpresat tek Kaka’ si inspiruesin kryesor, dhe portierin Julio Cesar, për të limituar gabimet në mbrojtje. Edhe sulmuesi Luis Fabiano pritet të jetë protagonist. Trajner: Carlos Dunga.
Shtuar më 11/06/2010, ora 12:37
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori