Brazili
Pëlqej
Albeu.com
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!

Trajneri: DungaPjesa me e madhe e historise se Kupave te Botes mund te jete duke thene historine e Brazilit ne Kupat e Botes. Brazili eshte i vetmi vend qe ka marr pjese ne tetembedhjete Kupa te Botes, Brazili eshte shpallur pese here kampion bote si asnje ekip tjeter (1958, 1962, 1970, 1994, 2002), ka zene vendin e dyte, dy here (1950 dhe 1998) dhe ka qene gjysem finaliste tre here te tjera (1938, 1974 dhe 1978). Shumica e lojtareve me te mire ne historine e futbollit jane Braziljan, dhe shumica e tyre kane lene shenje ne Kupat e Botes.

Ata jane i vetmi vend qe kane marr pjese ne cdo edicion te spektaklit boteror.
Ata jane gjithashtu i vetmi vend qe kane fituar titullin pese here; mahnitese nje total prej 64 fitore, 14 barazime dhe 14 humbje ne 92 ndeshje te luajtura.

Skuadra e Brazilit shkon nė cdo kupė bote si favorite dhe 5 kupat e fituara janė mė shumė se cdo kombėtare tjetėr. Pavarėsisht njė gjysmėdėshtimi nė botėrorin e fundit, brazilianėt do tė varin shpresat tek Kaka’ si inspiruesin kryesor, dhe portierin Julio Cesar, pėr tė limituar gabimet nė mbrojtje. Edhe sulmuesi Luis Fabiano pritet tė jetė protagonist. Trajner: Carlos Dunga.
Shtuar më 11/06/2010, ora 12:37
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Nė mbledhjen e dytė tė pėrbashkėt tė Qeverisė shqiptare dhe asaj tė Kosovės qė u mbajt nė Tiranė u nėnshkruan 11 marrėveshje nė fusha tė ndryshme.

Nė mbledhjen e dytė tė pėrbashkėt tė Qeverisė shqiptare dhe asaj tė Kosovės qė u mbajt nė Tiranė u nėnshkruan 11 marrėveshje nė fusha tė ndryshme.