999 rezultate për

vatikani

Vatikani fut Shqipërinë në rrugën e pelegrinazhit Vatikani fut Shqipërinë në rrugën e pelegrinazhit duke zbatuar marrëveshja e firmosur në Vatikan një vit më parë me “Ope
Topi viziton Vatikanin, ftohet nga Papa Benedikti XVI Presidenti i Republikës, Bamir Topi, së bashku me Zonjën e Parë, Teuta Topi dhe në krye të delegacionit zyrtar, u nis të
Vatikani dënon abuzimet seksuale të klerikëve Vatikani ka dënuar aktet “mëkatare dhe kriminale” të kryera nga disa klerikë irlandezë të cilët u akuzuan për abuzim sek
Papa Benedikti XVI do vdesë në nëntor(!?) Mediat italiane kanë shkruar këto ditë për një dokument të Vatikanit ku thuhet se Papa Benedikti i XVI-të do të vdesë në
Vatikani: Islami, feja me përhapjen më të madhe në botë Vatikani ka deklaruar zyrtarisht se Islami është feja me përhapjen më të madhe në botë dhe se numri i myslimanëve, që pr
Vatikani premton të kthejë Mesharin në Shqipëri Meshari i Gjon Buzukut mund të kthehet në Shqipëri. Këtë ka deklaruar gjatë një takimi që ka pasur me ministrin Bumçi, P
Irlanda tërheq personelin e ambasadës së saj në Vatikan Qeveria e Irlandës ka terhequr personelin e ambasadës së tij nga Vatikani, pas skandalit të publikuar në media ku një pr
Bumçi i kërkon Vatikanit Mesharin Ministri i Turizmit, Aldo Bumçi, gjatë vizitës së tij në Selinë e Shenjtë të Vatikanit, i ka kërkuar drejtuesit të Bibl
Vatikani njeh “de facto” Kosovën Vatikani tashmë e ka njohur “de facto” pavarësinë e Kosovës. Kështu e ka bindur përfaqësuesin e Ambasadës amerikane në V
Vatikani pritet të njohë Kosovën Selia e Shenjtë pritet që së shpejti të pranojë pavarësinë e Kosovës, ka thënë Juliusz Janosz, delegat apostolik i Vatik
Dalin Sekretet 400 vjeçare të Vatikanit Selia e Shenjtë në Vatikan ka vendosur të hapë dhe të publikojë sekretet qindravjeçare të cilat der më sot kanë qenë mbu
Vatikani njeh Kosovën? Ftesa e Vatikanit për Kosovën ka qenë ftesë shtetërore dhe në njëfarë forme kjo përbën njohjen e Kosovës nga Selia e She
Lumturimi i Papës, Topi në Vatikan Presidenti iShqipërisë Bamir Topi do të marrë pjesë ne ceremonin e Lumturimit të Papa Gjon Pali II. Kreu i shtetit Bamir
SHBA, pakt me Vatikanin për Kosovën Vatikani bashkëpunoi me Shtetet e Bashkuara gjatë konfliktit në Kosovë, kur Papa Gjon Palit të dytë iu kërkua të mos den
Lumturimi i Vojtilas, zbulohet mashtrimi Është zbuluar në Itali një skemë mashtrimi me biletat e ceremonisë së Lumturimit të Papa Gjon Palit II. Policia e Romës
Vatikani ka vetëm 572 qytetarë Në mesin e 572 shtetasve të Vatikanit jetojnë vetëm 32 gra, kurse 540 të tjerë janë meshkuj, thuhet në të dhënat e reja
Vatikani: Nuk e njohim Kosovën Vatikani mbetet i vendosur qe të mos njoh shtetin e Kosovës. Të paktën zyrtarë të saj vazhdojnë të jap deklarata se nuk
Wikileaks: Papa kundër Turqisë në BE Papa ka dashur që Turqia myslimane të mbetet jashtë Bashkimit Evropian, ndërsa diplomatë të Vatikanit kanë lobuar tek pr
Abuzimet me fëmijët, Vatikani me rregullore të re Vatikani po përgatit një udhërrëfyes të ri për priftërinjtë katolikë, i cili fokusohet në mënyrat për të luftuar abuzimi
Vatikani me teknologji 3D Vatikani ka prezantuar sot pajisjen e re mobile të vlefshme 4.5 milion euro, e cila në teknologjinë e rezolucionit të la