999 rezultate për

trurin

Të hash çokollatë të bën mirë për trurin Të hash shumë çokollata mund të bëjë që në të ardhmen të fitosh një çmim “Nobel”, të paktën kështu sugjeron një studim i
Zbulohen syzet dietale Universiteti i Tokios ka zbuluar syzet të cilat, siç thonë shkenctaret, do t’u ndihmojnë njerëzve të heqin kilogramët e
Ushqimet e dëmshme për trurin Sipas një lajmi të botuar në revistën “Reader's Digest”, këto janë ushqimet të cilat dëmtojnë trurin: Sheqeri: krahas
Stresi zvogëlon trurin Shkencëtarët japonezë kanë vërtetuar se stresi emotiv nga cunami i vitit të kaluar në Japoni te disa të mbijetuar ka çua
Peshku bën mirë për trurin Të hash peshk bën mirë për trurin dhe këtë gjë e kemi dëgjuar shpesh. Tashmë një studim i ri e ka përforcuar këtë mendim
Si ndikon femra në trurin e mashkullit Shpesh themi që meshkujt ‘për një moment bëhen budallenj’ kur shohin një femër shumë të bukur. Duket që tani ka edhe mbë
Alzhemier luftohet duke mbajtur trurin në punë Njerëzit që e mbajnë “të mprehtë” trurin e tyre gjatë gjithë jetës përmes leximit, shkrimit, luajtjes së lojërave të ndr
Çdo libër që flet për trurin është i gabuar Çdo libër apo imazh të tregon trurin e njeriut është i pavërtetë. Këtë tregojnë shkencëtarët, të cilët thonë se truri ka
Mjekësia analizon trurin e Messi Pas studimit të anatomisë së Cristiano Ronaldo, tani është radha e trurit të Lionel Messi që të analizohet. Studimin pri
Kyçeni trurin për ta parë mjerimin! Pak para gjendocidit serb në Bosnjë, organet shtetërore serbe që mbanin të rrethuar civilët boshnjakë, i kishin lajmërua
4 vitaminat që mbrojnë trurin në pleqëri Janë katër vitamina, B, C, D dhe E, bashkë me acidet yndyrore dhe omega-3 ato që ruajnë më së miri funksionimin mendor g
Si e ndihmon muzika trurin Të bësh dhe dëgjosh muzikë mund të ket efekte shumëfish të dobishme shëndetësore në tru. Lexo më tutje që të mësosh se ç
Vitamina B12 përgjegjëse për trurin Mungesa e vitaminës B12 mund të jetë përgjegjëse për rënien e funksionit të trurit tek personat e moshuar. Ashtu si musk
Konsumi i peshkut ndihmon trurin Konsumi i peshkut, i cili është i pasur me acidet yndyrore omega-3, ndihmon në qarkullimin më të shpejtë të gjakut në tr
Kafeja "OK" për trurin Studimet kanë treguar rolin pozitiv të konsumimit të kafesë në zvogëlimin e rrezikut për sëmundjen Alzheimer. Eksperimen
Interneti na ndryshon trurin Interneti duke se do të sjellë në evoluim të njeriut. Një studim tregon se rrjetet sociale dhe interneti mund të jenë du
Peshku, ushqimi për trurin Konsumimi i peshkut, 3 ose 4 herë në javë, ul rreziqet për iktuse në tru. Këtë përfundimi e ka nxjerrë një studim i krye
Barcelonës duhet ti ndalim "trurin" Mesfushori i Milanit, Kevin-Prince Boateng beson se ndalja e Andres Iniestës dhe Xavit do të jetë e domosdoshme për shpr
"Lëkura elektronike" monitoron zemrën dhe trurin Hulumtuesit amerikanë kanë zhvilluar një material super të hollë që shërben për të monitoruar aktivitetin e zemrës, valë
Studimi, varësia nga interneti zvogëlon trurin Varësia nga interneti ndryshon trurin e të rinjve duke vepruar si mbi zonat neutrale të thella, ashtu edhe tek lënda gri