999 rezultate për

sizmike

Ekspertët thirrje shqiptarëve: Mos u frikësoni nga tërmetet, jemi zonë sizmike Sipas sizmiologëve, lëkundjet sizmike të ditëve të fundit nuk duhet të jenë motiv për frikë apo panik në rradhët e qytet
"Qetësohet planeti", si shpjegohet që toka po lëkundet më pak prej pandemisë Qytetet që dikur gëlonin nga njerëzit janë tani bosh. Trafiku në autostrada është në minimumin e tij dhe gjithnjë e më p
Turqia nën panik! 9 lëkundje sizmike brenda një ore e gjysmë (FOTO LAJM) Lëkundjet sizmike vijojnë të "dridhin" rajonin perëndimor të Turqisë. Pasditën e sotme janë regjistruar 9 lëkundje si
Fuga: Nuk përballohet kjo situatë me specialistë që detyrohen të thonë "flini gjumë vogëlusha" Nga Artan Fuga Eshtë fjala për jetën e njerëzve Përgjegjësia juridike dhe shoqërore e specialistit, sipërmarrësit
Reagon zyrtarisht IGJEUM: Sa i fortë ishte tërmeti, njerëzit dalin në rrugë Pavarësisht se u ndje shumë më i fortë dhe u raportua në fillim si 5.4, sipas IGJEUM, tërmeti që është ndjerë në Shqipër
Banesat shkaktuan 51 viktima pas tërmetit, inxhinieri grek zbulon si duhet të ndërtojmë Dëmet e mëdha që ka shkaktuar tërmeti i 26 nëntorit ende nuk janë verifikuar të gjitha, por sipas profesorit Anastasios
Cilat janë zonat dhe sa mund të shkojë fuqia e tërmeteve në Shqipëri Kater sizmiologë ofruan falas studimin – harta të reja sizmike dhe thirrja që i bënë Qeverisë 6 vite më parë: 9 zonat e
Eksperti: Tërmet si ai i 26 nëntorit bie pas 100 vitesh Njohës të sizmilogjisë sugjerojnë që kushtet teknike të projektimit antisizmik duhet të përditësohen në bazë të eurokode
Evakuohen 264 të burgosur pas dëmeve nga tërmeti Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, ka vijuar inspektimet në të gjitha IEVP-të e prekura nga lëkundjet sizmike ku ka m
Tërmetit shkatërrues mori 51 jetë, sizmiologët: Situata drejt normalitetit Që prej mëngjesit të 26 Nëntorit, kur vendi u godit nga një tërmet 6.3 ballë, janë shënuar plot 1260 nëngoditje të tjera
Eksperti gjerman: Bregdeti shqiptar i ekspozuar ndaj rreziqeve sizmike (FOTO LAJM) Profesor Frederik Tilmann, drejtues i sektorit të sizmologjisë në Qendrën gjermane të Studimeve Gjeologjike (GFZ) në Pot
I gjithë planeti u shkund për 20 minuta, por askush nuk ndjeu gjë Më 11 Nëntor, i gjithë planeti u shkund përreth 20 minuta, por asnjë njeri nuk ndjeu asgjë. E ndonëse shkencëtarët j
Nuk ndalen tërmetet, 580 lëkundje kanë tronditur Shqipërinë Lëkundjet sizmike kanë vazhduar edhe mëngjesin e kësaj të diele, duke e çuar në 580 numrin e tyre që nga lëkundja e parë
Italia goditet nga disa tërmete Disa tërmete kanë goditur Italinë paraditen e sotme. Lëkundjet sizmike ishin me epiqendër në rajonin e Emilia, në një th
Pamjet e frikshme të tërmetit që tronditi Turqinë dhe Greqinë (VIDEO) Një tërmet i fuqishëm ka zgjuar nga gjumi orët e para të mëngjesit banorët në brigjet e Turqisë dhe Greqisë. Lëkundje
Lëkundje të forta sizmike, tërmet në Tiranë Lëkundje sizmike janë regjistruar në Tiranë vetëm pak sekonda më parë. Lëkundjet ishin të forta dhe janë ndjerë në t
E pabesueshme, festimi i golit te 6-të të Barcelonës shkaktoi tërmet (FOTO) Përmbysja madhështore që Barcelona bëri ndaj PSG-së në Ligën e Kampionëve shkaktoi emocione të papërshkrueshme në radhët
Deliron kryebashkiaku i Ankarasë: Tërmetet në Turqi u shkaktuan nga armiqtë, me anije sizmike (FOTO LAJM) Kryetari i Bashkisë së Ankarasë Melih Gokçek, ka thënë për mediet tyre se dyshon se forcat armike të Turqisë kanë shkakt
A do të ketë tërmete të tjera në Shqipëri? Ja çfarë thotë sizmiologu Rexhep Koçi Lëkundjet e fundit sizmike që prekën vendin tonë, kanë shkaktuar jo pak panik tek qytetarët. Përgjegjësi i departam
Lajm i mirë për Maqedoninë/ Pllakat sizmike të Shkupit janë drejt qetësimit Tërmet i vogël të cilin qytetarët nuk do ta ndjenin nëse nuk do të kishte epiqendër të cektë, ishte lëkundja vetme që ë