999 rezultate për

shkencetareve

Gjeorgji, zbulohet kafka 2 milionë vjeçare Një kafkë e lashtë hominide, me moshë gati 2 milionë vjeçare është gjetur kohët e fundit në Gjeorgji. Ky zbulim i rëndës
Shkencëtarët zbulojnë planetin “jetim” Një planet që navigon në hapësirë, pa ndjekur një orbitë: ky është zbulimi më i fundit i shkencëtarëve të Institutit të
Nobeli në Kimi, shkencëtarëve që studiuan proceset kimike Martin Karplus, Michael Levitt dhe Ariel Warshel janë fituesit e çmimin Nobel 2013 në Kimi. Akademia Suedeze tha se me k
Nobeli 2013 në fizikë, shkencëtarëve nga Belgjika e Anglia Çmimi Nobel në fizikë për vitin 2013, iu është ndarë profesorit të Universitetit të Lirë të Brukselit në Belgjikë, Franc
Hëna ka atmosferë Sonda e NASA-s, LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) zbulon se në Hënë ka atmosferë me dendësi të rral
Krijohet veshka e parë laboratorike Veshka e plotë dhe funksionale është zhvilluar në një laborator për të parën herë duke u dhënë shpresë mijëra pacientëve
Rëra e Marsit e ngjashme me atë të Havait Rëra e planetit Mars ngjason me atë të Havait. Sipas shkencëtarëve të NASA-s, pas analizave të para kimike që ka bërë so
Lindin derrkucët me këmbë fosforishente Tashmë derrkucët në Kinë mund të dallohen edhe në mes të errësirës për shkak të këmbëve të tyre ndriçuese. Kjo është një
Në Antarktidë, ajsbergu Pine Island, i madh sa Nju Jorku NASA ka zbuluar një akullnajë në Antarktidë që vazhdon vetëm të zgjerohet çdo ditë e me shumë dhe sipas shkencëtarëve ek
Të folurit e vonuar, pa kosto shëndetësore Një studim i shkencëtarëve australianë tregon se të folurit e vonuar nuk ndikon në shëndetin mendor të fëmijëve. Kër
Ilaç kundër kujtimeve të këqija Përvojat traumatike së shpejti do t’i takojnë së kaluarës falë zbulimit më të ri të shkencëtarëve britanikë. Hulumtuesit
Të jesh optimist të bën mirë për shëndetin Njerëzit optimistë përveçse janë shpesh më të suksesshmit tani është zbuluar se kanë edhe përfitime të tjera nga kjo pik
Pasqyra gjigante në qiell për të luftuar ndryshimet klimaterike Pasqyra të mëdha që reflektojnë dritën e diellit në hapësirë janë një nga masat që po konsiderohen për të luftuar ndrysh