999 rezultate për

shendetit

Duhani, alkooli dhe droga, sfidat e të rinjëve "Gjendjen shëndetësore të qytetarëve të Maqedonisë e karakterizon një përfaqësim i madh i sëmundjeve joinfektive në morb
Pensionistët, kategoria më e varfër Në Kosovë, 7 për qind e popullsisë së përgjithshme është e përbërë nga persona të moshës mbi 65 vjeçare. Hulumtimi i fun
Kujdes nga pishinat, burim infeksioni Krahas plazheve qytetarët preferojnë edhe pishinat në këto ditë të nxehta por edhe këto ambiente sikurse disa plazhe të
Nuk duhet tepruar me ujë Sipas Spero Tsindos, ekspert i shëndetit publik në Australi, frutat dhe perimet janë “armët” më të efektshme ndaj obezit
Vaji i ullirit, "mbrojtësi" i shëndetit Ulliri është pa dyshim një bimë mjekësore e mrekullueshme. Studimet e ndryshme kanë treguar se vaji i ullirit luan rol
Masa për mbrojtjen nga rriqrat Ministria e Shëndetësisë, përmes Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik (IKSHP) dhe Klinikës Infektive të QKUK-së, i ka
Karriera dhe varfëria “vrasin” 9000 jetë në vitë Shqiptarët mbeten ende shumë larg përdorimit të metodave kontraceptive për tu mbrojtur nga shtatzanitë e paplanifikuara.
Ministria e Shëndetësisë marrëveshje me OBSH Ministria e Shëndetësisë ka nënshkruar me Organizatën Botërore të Shëndetësisë një marrëveshje dyvjeçare për bashkëpunim
Qumështi parandalon sëmundjen e kockave Të parandalosh osteoporozën , sëmundjen në skeletin e njeriut është e mundur. Sipas specialistëve italianë të Universite
Thashethemet i bëjnë mirë shëndetit Thashethemet janë diçka e mirë për shëndetin. Ky është përfundimi i një studimi të çuditshëm rreth sjelljes së njerëzve.
Çrregullimet mendore, më të prekurit moshat 20 deri në 50 vjeç Çrregullimet mendore janë kthyer në një problem shqetësues për shqiptarët. Vitet e fundit shifrat flasin për një numër n
Shpëton nga kanceri por vdes nga paracetamoli Një nënë e re i ka shpëtuar kancerit të gjirit, por ka gjetur vdekjen nga ilaçi që duhej t’i lehtësonte dhimbjet pas ope
Studimi, 1 në 10 të burgosur me probleme mendore Një në dhjetë të dënuar vuan nga problemet mendore në Shqipëri. Këto janë shifrat e publikuara nga Instituti Europian i
25 për qind e shqiptarëve me depresion Problemet ekonomike dhe papunësia po ndikojnë negativisht mbi shëndetin mendor të shqiptarëve, duke bërë që rreth 750 mi
UEFA: Jo duhanit në stadiume Në kampionatet europiane të futbollit, në program vitin e ardhshëm në Poloni dhe Ukrainë, do të ndalohet pirja e duhanit
Gjumi i pakët i bën keq shëndetit Mungesa e gjumit tek fëmijët mund të përkeqësojë gjendjen shëndetësore dhe të sjellë probleme shumë më komplekse. Nj
Lëndohen 25 serbë në veri Gjatë aksionit të sotëm të KFOR-it dhe EULEX-it në veri të vendit, 22 qytetarë serbë janë lënduar lehtë, ndërkaq, 3 të t
10 këshilla për zemër të shëndoshë Në botë sa vjen e rritet numri i të rinjve me sëmundje të zemrës, përderisa gati 55% e popullatës vdes si pasojë e sëmun
Studimi: Qeshni, i ben mire shendetit Një e qeshur në ditë i bën mirë shëndetit, madje mund të krahasohet me efektet që
Përgënjeshtrohen lajmet rreth shëndetit të presidentit Rugova Zyra e presidentit Rugova ka përgënjeshtruar lajmet e përhapura nga mediat italiane lidhur me një përkeqësim të gjendjes