999 rezultate për

republiken

Kosova i hapi kufijtë edhe me Maqedoninë e Veriut Qeveria e Kosovës ka mbajtur mbledhje korresponduese ku ka miratuar projektligje, vendime dhe dokumente të tjera të fush
Qeveria miraton vendimin për hapjen e kufijve shtetërorë me vendet fqinje Qeveria e Kosovës, e drejtuar nga Kryeministri Avdullah Hoti, në pajtim me Rregulloren e Punës, ka mbajtur mbledhje korr
Reagon ministria e Shëndetësisë në Kosovë: Kufijtë me Shqipërinë nuk janë mbyllur Ministria e Shëndetësisë në Kosovë ka sqaruar çështjen e rihapjes së kufijve tokësorë. MSh-ja ka ftuar të gjitha të g
Rihapja e kufijve me jashtë, policia bën njoftimin e rëndësishëm Policia e Shtetit ka nxjerrë një njoftim lidhur me hapjen e kufijve falë lehtësimit të masave ndaj koronavirusit. Në
Presidenti shpall gjendjen e jashtëzakonshme, zgjedhjet shtyhen pa afat Presidenti i vendit, Stevo Pendarovski para pak minutash para selisë së Presidencës, në Vilën Vodno, ka shpallur gjendje
''Askush nuk do ndëshkohet'', një lajm i mirë për shqiptarët në Itali dhe Republikën Çeke Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme, informon lidhur me afatin e qëndrimit të shtetasve shqiptarë në Itali dhe në
Lirimi nga detyra i Gazhelit, kush është ambasadori i ri i Shqipërisë në Turqi Menjëherë pas lirimit nga detyra të Gent Gazhelit, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka dekretuar ambasadorin e ri të
Presidenti firmos dekretin, liron nga detyra ambasadorin e Turqisë Presidenti Iir Meta ka firmosur sot dekretin per lirimin nga detyra te dy ambasadoreve shqiptare, ate ne Turqi dhe ne Az
Albin Kurti: Kosova dhe Shqipëria duhet të bëhen si dy Gjermanitë "Nuk duhet ta lejojmë Jugosllavinë e katërt" Kështu është shprehur kreu i lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti ndërsa py
Kurti flet për fitoren e Vetëvendosjes: Shpëtuam Republikën Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, pas numërimit të më shumë se 80 për qind të votave në një intervistë eksklu
Bosnja dhe Hercegovina i ofron Serbisë Republikën Serbe dhe 4 komunat veriore serbe të Kosovës Milorad Dodik, kryesues i Presidencës së Bosnjë e Hercegovinës, ka folur sërish për çështjen e Kosovës. Ai ka thënë d
Për një shoqëri civile të fortë dhe aktive, ambasada norvegjeze organizon eventin për grantet në Shqipëri dhe Kosovë Ambasada e Norvegjisë për Republikën e Kosovës dhe Republikën e Shqipërisë dhe Partnerët Shqipëri për Ndryshim dhe Zhvil
Fuga: Pa Republikën e re, do endemi si minj në çark! Nga Artan Fuga Pa Republikën e re, do endemi si minj në çark! ———- Katër gjëra megjithatë rrekem t’i kuptoj por n
Zaev dhe Çipras nominohen për çmimin Nobel Kryeministrat e Republikës së Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Çipras janë nominuar për Çmimin Nobel për Pa
Lëvizja e Mickoskit pas disfatës, kërkon zgjedhje të parakohshme Lideri i partisë më të madhe opozitare maqedonase VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickovski, me anë të një komunikate sot ka kë
Maqedonia njeh Kosovën si shtet fqinj Është pranuar amendamenti i Aleancës për Shqiptarët që edhe Republika e Kosovës të shtohet në Kushtetutë si shtet fqinj
Serbët e veriut në ekstazë, si duket Mitrovica pak para ardhjes ë Vuçiçit (FOTO LAJM) Në veriun e Mitrovicës kanë filluar përgatitjet për ardhjen e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, në Republikën e
​Putin: Rusia mbështet Republikën Serbe Presidenti i Republikës Serbe të Bosnje e Hercegovinës, Millorad Dodik u takua sot në Shën Petersburg me presidentin rus
Ministri shqiptar i Maqedonisë shkon në Beograd Ministri në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë për Marrëdhëniet me Diasporën, Edmond Ademi sot dhe nesër do të zhvilloj
Protestë me trupa të viktimave para selisë së OKB-së Ata kërkuan që t’i jepet fund dhunës, duke thënë se trupat janë të civilëve të vrarë të martën, në përleshjet midis forc