999 rezultate për

popullates

Ivanovi kundër shkëmbimit të territoreve Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, i ka kundërshtuar idetë për ndryshim të kufijve dhe shkëmbim të popullatës në Ba
Ngitet aktakuzë ndaj një serbi për krime kundër shqiptarëve Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka paraqitur aktakuzë më 3 gusht 2018 në Departamentin për Krime të Rënda në
Maqedoni, mbështetet Programi për mbrojtjen e popullatës nga HIV për 2018 Ministria e Shëndetësisë, në mënyrë financiare do ta mbështesë “Programin për mbrojtjen e popullatës nga HIV për vitin 2
Krimet e luftës, Vukotiq sot në gjykatë Në Gjykatën Themelore të Mitrovicës pritet që të vazhdojë gjykimi kundër të akuzuarit për krime lufte ndaj popullatës ci
Grekët gjejnë "dëshminë", ja pse s'duhet të ketë marrëveshje për emrin e Maqedonisë Sipas një hulumtimi të ekspertëve grekë bazuar në rritjen e popullsisë në botë që nga viti 2010 deri në vitin 2015, përc
Diabeti Po thuajse çdokush e njeh dikë që ka diabet. Më shumë se 350 milionë njerëz në botë (sipas të dhënave të Organizatës Bot
Rugova në 1992 gazetës gjermane: Shqiptarët e Maqedonisë përbëjnë 40% të popullatës Shqiptarët e Maqedonisë përbëjnë 40 për qind të popullsisë në Maqedoni. Këtë e ka thënë ish presidenti kosovar, Ibrah
Sondazhet/ Hillary Clinton është më pak e sinqertë se Trump Sipas sondazheve të Ëashington Post, 46 për qind të popullatës kanë thënë se Donald Trump është më i sinqertë se Hillary
37% e popullsisë në Maqedoni vuan nga mbipesha Mbipesha është një ndër problemet kryesore të shëndetit edhe në Maqedoni, teksa disa media në këtë vend kanë publikuar e
Maqedonia friksohet nga numri i madh i shqiptarëve, shtyn regjistrimin Regjistrimi i popullsisë në Maqedoni vazhdon të shtyhet. Kujtojmë se ish-kryeministri Nikolla Gruevski plot 10 vite ësht
Oliver Ivanoviç dënohet me 9 vjet burg Gjykata Themelorë në Veri të Mitrovicës e ka dënuar Oliver Ivanovicin me 9 vjet burg për pikën e parë të aktakuzës.
Maqedonia lider në rajon për lindjet, meritat i takojnë popullatës shqiptare Derisa shtetet e tjera të Ballkanit shënojnë ulje të natalitetit, Maqedonia vitin e kaluar shënoi rritje. Gjendja alarma
Sa popullsi do të ketë Shqipëria në vitin 2100?! Sa popullsi do të ketë bota më 2100-tën? Një studim i zhvilluar nga ana e Kombeve të Bashkuara paraqet situatë shqetë
Ekzekutimi i nënë e bir nga grekët më 1913 Kjo foto rrënqethëse dëshmon vrasjen e popullatës çame nga ana e grekëve. Nënë e bir janë vrarë në pragun e shtëpisë
Cilët janë mbiemrat më të shpeshtë në Europë? Mbiemri është pjesa më e rëndësishme e identitieti tonë që përdoret për të dalluar. Në çdo vend ekziston një mbiemër që
18 foto nga Kumanova që nuk kanë nevojë për koment (FOTO LAJM) Portali Albeu ju sjell disa foto nga ngjarjet e sotme në qytetin e Kumanovës, më saktë nga "Lagja e Trimave", ku prej më
Maqedonia ende pa regjistrim të popullatës Regjistrimi i popullsisë është një ndër proceset më të rëndësishme të një shteti, pa të cilin dukshëm nuk kemi shifra të
Shënohen 16 vjet nga masakra e Belegut Gjashtëmbëdhjetë vjet më parë, forca të shumta policore, ushtarake dhe paramilitare serbe, bënë masakër në fshatin e Bel
Shërbimet e mamografisë në terren fillojnë me Gjilanin Nga java e dytë e muajit shkurt, shërbimi i mamografisë për herë të parë do të jetë në teren. Komuna e parë do të jetë G
Ja ditët zyrtare të pushimit për vitin 2015 Në kuadër të ligjit për festat në Republikën e Maqedonisë, gjatë vitit 2015 do të kemi plot 27 ditë, që zyrtarisht janë