999 rezultate për

perendimor

Merkel: mbështesim Ballkanin por fillimisht të përmbushen kriteret Kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi nga Zagrebi i Kroacisë se Gjermania mbështet perspektivën evropiane të Ballka
Ballkani Perëndimor - Ne besojmë tek biznesi! I ndodhur në kryqëzimin midis lindjes dhe perëndimit, rajoni mund të shërbejë si një port i sigurt për investimet, nd
BE-interes të pakët dhe moskuptim ndaj Ballkanit Perëndimor? Presidentët e 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor, (BP) si edhe Presidentët e Kroacisë dhe Sllovenisë, vendeve nismëtare t
Presidentja kroate: BE krijoi një vakum të rrezikshëm në Ballkan Integrimi i Ballkanit Perëndimor në familjen europiane ishte kryefjala e Samitit të Brdo-Brijunit që u zhvillua në Tiran
Maqedonia e Veriut vazhdon kursin properëndimor Boris Georgievski Pas përvojës së viteve të kaluara, Maqedonia e Veriut ka nevojë tani për një president normal
Hahn: Ballkani duhet të jetë pjesë e BE-së Në shënimin e 15 vjetorit të Zgjerimit të Bashkimit Evropian, Komisioneri për Zgjerim, Johannes Hahn, ka thënë se ka ard
Një vit arsimi më shumë rrit të ardhurat me 9 për qind (FOTO LAJM) Nga Nand Shani* Në Ballkanin Perëndimor, një e punësuar mesatare humb më shumë se 30 vjet të jetës së saj produk
Përfundon darka e liderëve në Samitin e Berlinit Ka përfunduar darka që shënoi edhe mbylljen e punimeve të samitit të Berlinit. Pas takimeve të shumta që liderët e Ba
“Spiegel”: Merkel dhe Macron, paqebërësit e Ballkanit? Në Ballkanin Perëndimor po diskutohen ide nacionaliste si zgjidhje për konfliktet. Kancelarja Merkel dhe kreu france
Diplomati gjerman ka një apel të rendësishëm para Samitit të Berlinit Konferenca e Ballkanit Perëndimor që fillon sot në Berlin ka potencialin e hapjes së një kapitulli të ri, thotë njohësi
Nesër është ditë e rëndësishme për të ardhmen e Ballkanit, publikohet axhenda Ditën e nesërme do të mbahet në Berlin Samiti për Ballkanin, i cili do të bëjë bashkë të gjithë udhëheqësit e Ballkanit
18-33%, rajoni vuan nga puna në të zezë! Sarajevë - "Pjesa e punësimit joformal në rajon varion nga 18,1% në Republikën e Maqedonisë Veriore deri në 33% në Malin
Rëra e Saharasë do të pushtojë Shqipërinë dhe Kosovën Sasi të mëdha rëre nga Saharaja do të kalojnë nga Afrika e Veriut mbi Mesdhe për të mbërritur në Evropë në 48 orët e ard
Merkel, përpjekje për të ndalur shkëmbimet territoriale Kosovë-Serbi Në një kohë që kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron kanë organizuar në 29 Prill në B
Hahn: BE duhet t'i hapë negociatat për Maqedoninë e Veriut Eurokomisari për Zgjerim Johanes Hahn shpreson në vendim pozitiv për Maqedoninë e Veriut në Këshillin e qershorit dhe ko
Ndikimi i drejtpërdrejtë dhe i tërthortë i Rusisë në Ballkan Prof. Lisen Bashkurti Tanimë është një e vërtetë e pakundërshtueshme që prania dhe ndikimi Rus në Ballkan është evide
Hahn paralajmëron BE-në Komisionari evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi të Mirë, Johannes Hahn, ka thënë kredibiliteti i Bashkimit Evropian është
Bregu: Nuk ka ecje përpara pa investuar në arsim RCC në Forumin e Parë 'Shkencë dhe Inovacion Vizioni 2030 për Ballkanin Perëndimor' në Mal të Zi Ulqini - "Nëse duam
U kry! Vuloset marrëveshja - 2021 roaming falas në Ballkan! Beograd - "Një marrëveshje është një destinacion! Nënshkrimi i sotëm i marrëveshjes për Roaming falas është një hap që s
Sa do të jetë çmimi i telefonatave në Kosovë pas 1 korrikut Sot në mëngjes është nënshkruar marrëveshja rajonale për roaming. Kjo marrëveshje e arritur në mes të shteteve të Ballka