999 rezultate për

pavaresise

Deklarata e Pavarësisë vendoset në qendër të Prishtinës Prishtina është qyteti i parë në të cilin është vendosur Deklarata e Pavarësisë. Për gjatë tri ditëve, sheshit “Nënë
Si do të jetë moti në 11 vjetorin e Pavarësisë Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se gjatë vikendit në vendon tonë temperaturat minimale parashihen të
Merret vendimi, sot shkollat në Kosovë do të mësojnë për pavarësinë Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, ka marrë vendim që më 15 shkurt 2019, në të gjitha shkoll
Merret vendimi, sot shkollat në Kosovë do të mësojnë për pavarësinë Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, ka marrë vendim që më 15 shkurt 2019, në të gjitha shkoll
VV ka një kërkesë për Bekim Jasharin Lëvizja Vetëvendosje e degës në Skenderaj, ka reaguar ndaj vendimit të kësaj komune që në nder të shënimit të 11 vjetori
Ndryshon logoja e përvjetorit të pavarësisë Këto ditë u lansua logoja e 11 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, në të cilin shihet figura e një burri në qëndrimin gat
Kjo është logoja për ditën e pavarësisë Kosova më 17 shkurt të këtij viti feston 11 vjetorin e shpalljes së pavarësisë së saj, ndërsa ditë më parë është lansuar
Cilat shtete kanë tërhequr njohjen e Kosovës sipas Daçiçit Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, duke reaguar ndaj pohimeve të ministrit të Jashtëm të Kosovës, Behgjet Pacoll
Ushtria, amaneti i çuar në vend i Zahir Pajazitit Me transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri familja e njërit prej themeluesve të UÇK-së, Zahir Pajazitit,
Miss Shqipëria 2018 bëhet virale pasi harroi vitin e Pavarësisë Alba Bajramit, fituese e Miss Shqipëria 2018 është vënë në siklet nga një pyetje mbi Pavarësinë e Shqipërisë: “Në cilin
Presidenti serb nuk përmbahet: 12 shtete kanë tërhequr njohjen e Kosovës Serbia pretendon se ka ndikuar në terheqjen e Pavarësisë së Kosovës nga 12 vende. Pavarësisht se Ministria e Jashtme e K
Festat kuqezi festohen edhe në Greqi, shqiptarët ndezin Kretën (FOTO & VIDEO) Festa e Pavarësisë nuk është festuar vetëm në Shqipëri, por nga gjithë shqiptarët nëpër botë. Kështu këto dy ditë të
Foto të rralla, si është festuar pavarësia ndër vite (FOTO LAJM) Shqipëria e ka festuar gjithnjë në mënyra të ndryshme përvjetorin e shpalljes së pavarësisë, sidomos përvjetorët jubilar
Një gjeneral turk pret tortën e Pavarësisë së Shqipërisë me ushtarët shqiptarë (FOTO LAJM) Historia nuk mund të ndryshohet. Madje, në situata të caktuara ajo tregohet mjaft ironike. Kështu ka ndodhur ditën e
"Shtangen" belgët, ky është gjesti i veçantë që bëjnë shqiptarët për ditën e Pavarësisë (FOTO LAJM) Festat e nëntorit janë pritur me shumë entuziazëm nga shqiptarët. Por gëzim për këtë ditë të shënuar nuk ka patur ve
Deputetja kanadeze uron shqiptarët në shqip (VIDEO) Deputetja kanadeze, Julie Dabrusin, ka mbajtur një fjalim në parlamentin kanadez për nder të 28 nëntorit. Ajo në fja
Gazeta zvicerjane fiksohet me shqiptarët: Kjo është surpriza e radhës pas urimit të Pavarësisë (FOTO LAJM) Gazeta zvicerjane "Blick" është fiksuar sot në kuptimin e plotë të fjalës me shqiptarët. Pasi uroi shqip Ditën e Pav
Emrat dhe fati që patën: Këta ishin 40 firmëtarët e Aktit të Pavarësisë Shqipëria u vetëshpall e pavarur në Vlorë më 28 Nëntor 1912. Në shpalljen e pavarësisë morën pjesë 83 delegatë nga të
Nga vdekja e dyshimtë tek martesat, 10 fakte të panjohura për Ismail Qemalin Historiani turk Nexhip Alpan ka shkruar një libër historik për themeluesin e shtetit shqiptar Ismail Qemalin. 1- Ditë
Telegrami i konsullit austriak: Shqiptarët ngritën flamurin në Vlorë, si u festua në rrugët e qytetit (FOTO LAJM) Shpallja e Pavarësisë nga Shqipëria ishte një lajm i rendësishëm për kancelaritë e vendeve që kishin interesa në këtë ra