999 rezultate për

patriarku

Teksti se shqiptarët janë autoktonë në Ballkan trazon Serbinë Në Serbi ka plasur debati i ashpër mes historianëve, kishës dhe ministrisë së Arsimit, lidhur me tekstin e librit të his
Irinej: Serbia pa Kosovën, një i vdekur pa shpirt dhe zemër "Toka e Kosovës është tokë serbe përsa kohë atje të ketë shenjtorë serbë dhe trashëgimtarët të martirëve të rënë". Kë
Irenej: Të kthehen në Kosovë serbët e shpërngulur Patriarku serb, Irenej është shprehur se do të donte që të gjithë serbët, të cilët janë shpërngulur nga Kosova gjatë luf
Patriarku i Rusisë nis vizitën e tij në Serbi Kreu i Kishës Ortodokse të Rusisë, Patriarku Kirill do të nisë sot një vizitë tre ditore në Beograd. Sipas agjendës q
Patriarku serb e quan edhe Skëndërbeun hero të Serbisë Metropolitani Amfilohije, aktualisht metropolitan i Kishës Ortodoskse serbe në Mal të Zi ka thënë në Gazimestan se ka le
Kisha Ortodokse kundër Fevziut Debati i pak ditëve më parë në studion e “Opinion” me titull “Kryepeshkopi i Serbisë dhe Kisha e Janullatosit” nuk është
Meta takon patriarkun Vartholomeu I Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta shprehu sot urimet më të ngrohta për Shenjtërimin e Kishës së Re Katedrale “Ngjallja e
Rama kritikon patriarkun serb Irinej, bojkoton darkën e ortodoksëve! UPDATE: Kryeministri Edi Rama gjatë një takimi që zhvilloi në Kryeministri me patriarkët botërorë ka kritikur deklaratat
Nishani takon Patriarkun Ekumenik Bartolomeu Presidenti i Republikës, Bujar Nishani u takua të hënën me Patriarkun Ekumenik, Bartolomeun i dhe primarët e kishave të
Meta takon Bashën te Kisha Orthodokse, Rama i shmanget UPDATE - Ka nisur mëngjesin e sotëm mesha për shenjtërimin e Katedrales Ortodokse “Ngjallja e Krishtit”, me pjesëmarrjen
Irinej: Kosova kurrë nuk mund të jetë jashtë Serbisë Patriarku serb Irinej ka theksuar se Kosova kurrë nuk mund të jetë jashtë Serbisë. Ai ka shfaqur shpresën se Qeveria ser
Patriarku serb Irinej: Po na rrëmbejnë Serbinë e vjetër Kreu i Kishës Ortodokse Serbe, patriarku Irinej, në një shërbesë të mbajtur për Krishtlindje, nuk ka mundur të shkëpusë
Patriarku Irinej: Më mirë pa Evropën se pa Kosovën Kreu i Kishës Ortodokse Serbe, patriarku Irinej, ka thënë se Serbia nuk mund të heqë dorë nga Kosova, edhe nëse ajo ësht
Daçiq nuk e lejojnë të flasë! Ndonëse u mundua që të mbante fjalim në kishën e Shën Gjorgjit në Oplenc, kryeministri serb e Ivica Daçiq e pati goxha t
Irinej i brengosur për serbët e veriut Patriarku serb Irinej në fjalimin e tij me rastin Krishtlindjeve ortodokse serbe ka permendur gjendjen e vështirë të ser
Irinej: Nuk e dorëzojmë Kosovën Patriarku serb Irinej i ka bërë sërish thirrje popullit serb që të jetë i bashkuar duke nëvizuar se Kisha Ortodokse Serb
Patriarku Irinej në Graçanicë: Kosova-Jeruzalemi serb Patriarku serb Irinej ka deklaruar në Graçanicë, ku ka mbajtur një shërbim fetar për të përkujtuar Vidovdanin, se Kosova
Patriarku i Moskës: Kosova një “çështje e dhimbshme” “Kosova është një çështje shumë e dhimbshme për ne që kemi të njëjtën fe si serbët. Shumica e popullsisë ortodokse është
Irinej vazhdon mallkimet, në vend që të kërkojë falje Patriarku i Kishës Ortodokse Serbe, Irinej, nuk arriti dot t’i përmbahet kodit fetar e njerëzor gjatë shugurimit të pesh
BIK: Irinej në kundërshtim me parimet fetare Pas fjalimit të patriarkut Irinej me rastin e shugurimit të Peshkopit Teodosije në Prizren, ka reaguar edhe Kryesia e Ba