999 rezultate për

partie

A chance for dialogue, Mustafa invites opposition parties to discuss Opposition parties in Kosovo meet to discuss Mustafa's invitation to negotiate. The meeting is being held at the headqua
Political parties reach agreement on decriminalization law Spartak Braho said that they have reached consensus with the DP regarding the decriminalization law. "We hope that t
Elections, Macedonia has much work to do "If we want to have credible elections in April next year then we have to do a lot of work. It is necessary that not onl
Nikola Torodorov the new PM of Macedonia Good signals from the political parties involved in the deal in Macedonia. Most likely, until Sunday the 4 parties will
Ostreni: BDI shërbyese e Gruevskit, PDSH e Mijalkovit Pas një pauze të gjatë nga skena politike, Gëzim Ostreni kthehet përsëri, tashmë si kryetar i UNITETI-t. Në një inter
US Embassy: Opposition must avoid violence threats Embassy of the United States in Pristina has supported the efforts of President Atifete Jahjaga to resolve the stalemate
Hahn concerned as parties in Skopje "forget" their deadlines Commissioner Johannes Hahn is concerned by the failure of the four main political parties in Macedonia to reach a consen
Agreement reached, Katica Janeva the Special Prosecutor of Macedonia As announced yesterday, in the early hours of the morning parties reached an agreement on public prosecution, which regu
Vasili: OSCE / ODIHR notes that parties ran quiet campaigns In a press conference, deputy chairman of SMI, Petrit Vasili said that the report of the OSCE / ODIHR "underlines that p
"Magjar Telekom" / Miliona euro shkruan në selinë e një partie shqiptare në Tetovë Zbardhen detaje për korrupsionin dhe krimin e organizuar me "Magjar Telekom" në vitin 2005, ku janë të përfshirë zyrtarë
Ahmeti u ka çuar "selam" të rebeluarëve në BDI Në BDI po mbizotëron heshtja sa i përket komenteve dhe debateve të hapura për grupimet e rebeluara dhe kundështare të li
Parliament of Kosovo to vote on Special Court The Parliament of Kosovo is expected to vote today the law on Special Court. The opposition submitted a motion in today'
Kocijancic: EU will help with the Special Prosecutor "The European Union will provide any assistance if necessary to the formation of the Special Prosecutor in Macedonia, wh
Tensione dhe tronditje brenda BDI-së Në BDI po mbretërojnë tensione pas vrasjeve të fundit të aktivistëve të saj. Kjo parti po pwrballet me tensione të brend
Today's meeting between parties in Macedonia fails The meeting of the working groups formed by political parties, announced today at 16:00 has been canceled. SDSM, did not
Gruevski agrees to resign! After talks between the political parties with the mediation of Johannes Hahn, the parties have reached a final agreemen
Hahn: Crucial day for the political crisis in Macedonia Enlargement Commissioner Johannes Hahn has arrived at the residence of EU in Przhino where together with MEP's Richard H
Schulz urges political parties to continue the justice reform In a speech in the Parliament, President of the European Parliament, Martin Schulz, said that the Balkan countries shoul
Haradinaj rizgjidhet si kryetar i AAK-së Ramush Haradinaj rizgjidhet në postin e kryetarit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK). Në zgjedhjet që u zhvillua
Monday's meeting in Skopje, deemed a failure On Monday the four main party leaders meet again in Skopje, a meeting which is considered as very important to overcome