999 rezultate për

paqes

Me këtë vendim Çekia e bën edhe më lëmsh situatën për Jerusalemin Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherit kanë njohur edhe si kr
Turistët e "ferrit", vizitorët e vullkaneve në Hawaii (FOTO LAJM) Në Hauai është duke lulëzuar një tjetër lloj turizmi, përveç atij tradicional për plazhet dhe kulturën vendase. Muajt
Rama për "Financial Times": Jam i vetëdijshëm, kanabisi ka shkatërruar jetën shqiptare Kryeministri Edi Rama në një shkrimpër prestigjiozen "Financial Times" shkruan se lufta ndaj drogës dhe krimit mbetet nj
Serbia paralajmëron autostradën drejt Kosovës Ministrja e Ndërtimtarisë, Komunikacionit dhe Infrastrukturës të Serbisë, Zorana Mihajlloviq, ndër projekte të tjera rru
Hoxhaj i përgjigjet Daçiç-it: Serbia historikisht s’ka qenë për marrëveshje paqësore Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, ka deklaruar se duhet të organizohet një konferencë e re ndërkombë
Pacolli: Kosova, model i suksesit për ndërtimin e paqes Kosova, me përvojën e saj në ndërtimin e paqes, bashkë-jetesën në mes komuniteteve dhe tolerancën ndër-fetare mund të sh
Fotot që tregojnë anën më të mirë të botës sonë (FOTO LAJM) Jeta është e bukur, edhe pse shumë shpesh njerëzit harrojnë dhe përfshihen në një rutinë. Nuk ka recetë universale për l
Brnabiq: Të bëjmë gjithçka për ruajtjen e paqes në Kosovë Kryeministrja serbe, Ana Brnabiq ka theksuar se zbatimi i reformave është në të mirën e Serbisë dhe se duhet pasur një s
Vuçiq: Me shqiptarët na duhet marrëveshja e paqes për 200 vitet e ardhshme Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se pengesa më e madhe në rrugën e Serbisë drejt Bashkimit Evropian është “gj
"Çmimi Nobel për Paqen", Donald Trump pretendenti kryesor Fituesi i Çmimit Nobel për Paqen do të shpallet sonte në një ceremoni në Oslo, në Norvegji. Ndërsa lista e plotë e ka
Merkel dhe Amal Clooney, pretendentë për Nobelin e paqes Avokatja e të drejtave të njeriut, Amal Clooney është një nga pretendentët e çmimit Nobel për paqen, për 2017, një refle
Ja si do të shpërndahej rrezatimi nëse Koreja e Veriut lëshonte një bombë bërthamore në Paqësor (VIDEO) Disa pamje grafike dhrithëruese tregojnë se si do të përhapej radioaktiviteti nëpër botë nëse Koreja e Veriut do të lesh
SHBA-të kërkojnë zgjidhje paqësore për Korenë e Veriut Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis, theksoi sot nga kryeqyteti i Indisë, Nju Delhi, se Shtetet e Bashkuara kërko
Mattis: Bomba me hidrogjen në Paqësor do të ishte papërgjegjshmëri Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis deklaroi sot se një provë e bombës me hidrogjen nga Koreja e Veriut në oqeani
Xhaferi: Ballkani jo më “fuçi baruti” "Perceptimi i Ballkanit si “bure baruti” tanimë ka përfunduar", u shpreh kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhafer
Çfarë ndodh nëse Koreja e Veriut hedh bombën me hidrogjen në Paqësor? Koreja e Veriut mund të planifikojë një nga shpërthimet bërthamore më të fuqishme në histori, nëse do ti besonin deklara
Kim Yong alarmon botën: ‘Do shpërthejmë një bombë në Oqean!’ Koreja e Veriut u ka paralajmëruar se mund të shpërthente një bombë bërthamore në Oqeanin Paqësor në kundërpërgjigje të
Ku do të godasë tërmeti tjetër? Unaza e Zjarrtë e Paqësorit po terrorizon gjysmën e globit Pas tërmetit vrastar të dy ditëve më parë në Meksikë, gjatë 24 orëve të fundit në atë që quhet Unaza e Zjarrit në Oqeani
Kosova, në vend të katërt për pasigurinë në Evropë Indeksi Global i Paqes 2016 u publikua kohët e fundit nga think-tanku, Instituti për Ekonomi dhe Paqe, duke zbuluar vend
Charlie Hebdo, kopertinë kushtuar Barcelonës: Islami është fe e paqes (FOTO) Fraza "Islami, është feja e paqes...të përhershme", përkrah një karikature që tregon trupa pa jetë në rrugë dhe një furg