999 rezultate për

maqedonase

Strukturat policore maqedonase po trajnohen nga rusët në Nish të Serbisë? Në të ashtuquajturën “Qendër humanitare ruse-serbe”, së fundi janë kyçur edhe strukturat e sigurisë nga Maqedonia. Për e
Maqedonasit në SHBA protestojnë kundër shqiptarëve Një lëvizje e organizuar nga disa shoqata maqedonase në SHBA kanë organizuar një protestë para ambasadës maqedonase në W
“Katimerini”: çështja maqedonase është larg diplomacisë “Është e dukshme se përpjekjet për zgjidhjen e “çështjes maqedonase” do të kërkojnë manovrim, si në shtëpi po ashtu edhe
LSDM: Reagimi i VMRO-DPMNE-së për ligjin për gjuhët është tinëzare Lidhja Social Demokrate ka reagur sot pas reagimit të VMRO-DPMNE-së, ku nga kjo parti vlerësuan se partia opozitare VMRO
Ja ku nuk do të përdoret gjuha shqipe në Maqedoni Profesori i historisë Nuri Bexheti, në "Debat D" në RTV Dukagjini ka treguar se në cilat raste do të përdoret vetëm gjuh
Gjashtë shtetase maqedonase dhe gjashtë të huaja arrestohen në Tetovë dhe Gostivar Policia në Tetovë dhe Gostivar mbrëmë ka kryer kontrolle në dy objekte hotelierike në dy qytetet dhe kanë arrestuar gjas
Gruevski me makinën e tij në protestat e OBRM-PDUKM-së Partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM po proteston në Shkup dhe vendkalimet kufitare të Maqedonisë, për shkak të arrest
Protesta në Maqedoni bllokon pikën kufitare në Qafë-Thanë Protesta e paralajmëruar e opozitës në Maqedoni ka sjellë kaos në pikën kufitare Qafë-Thanë. Kjo për shkak se puna në
Kisha Ortodokse Greke kundërshton afrimin e kishës bullgare dhe maqedonase Sinodi i Shenjtë i Kishës Greke ka kundërshtuar vendimin e Kishës Bullgare për të pranuar kërkesën e Kishës Ortodokse Ma
Kjo është shtëpia e Ratko Mlladiç në Shkup (FOTO LAJM) Agjentë të shërbimit sekret britanik MI 6 për shumë kohë kanë kërkuar në Maqedoni kriminelin e luftës Ratko Mlladiç.
LSDM: Ligji për përdorimin e gjuhëve është në pajtim me Kushtetutën VMRO-DPMNE-ja edhe krahas porosisë së qartë nga qytetarët për ndryshime dhe një shoqëri për të gjithë, vazhdon me politi
Shqiptarët në Maqedoni mësojnë se fiset ilire janë maqedonas “Fiset ilire më të njohura që kanë banuar në këto hapësira janë, Enkeleasit, Taulantët, Ardianët, Dardanët, Dalmatet”
Dhjetra qytetarë të Kosovës protestojnë para ambasadës maqedonase (FOTO LAJM) Nga Ervin Shkulaku Me dhjetra qytetarë të Kosovës kanë protestuar sot përballë ambasadës së Maqedonisë për të
Përfundon protesta, familjarët duan takim me përfaqësues të ambasadës maqedonase (FOTO LAJM) Organizatorët e protestës kundër dënimit të "Grupit të Kumanovës" në Maqedoni kanë vendosur të ndalojnë protestën, pasi
BDI sulmon Selën: "Patrioti" po i përgjërohet maqedonasve për votë Bashkimi Demokratik për Integrim, dega Strugë, akuzon liderin e Aleancës për Shqitparët z.Ziadin Selen se janë dëshmitar
Brenda vitit, qeveria shqiptare dhe ajo maqedonase do mblidhen në Pogradec Kryeministri Edi Rama me anë të një postimi në “Facebook”, ka bërë të ditur se mbledhja e parë mes qeverisë shqiptare dh
Opozita maqedonase me një deputet më pak, Sazdovski largohet nga koalicioni i Gruevskit Deputeti i Opsionit Qytetar Maqedonas (OQM), Çedomir Sazdovski, ka njoftuar kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi, se në P
Milikije Halimi kërkon votën e shqiptarëve në gjuhën maqedonase Kandidatja e LSDM-sëpër komunën e Haraçinës, Milikije Halimi, mbajti tubim dje para shqiptarëve të kësaj komune. Ajo
Kim Mehmeti: LSDM dhe BDI, bandë e rrezikshme Shkrimtari, publicisti, Kim Mehmeti ka reaguar ashpër lidhur me aleancën mes LSDM-së maqedonase dhe BDI-së, për t’i luft
Partitë maqedonase në garë për votat e shqiptarëve Partitë politike maqedonase në zgjedhjet lokale, që do të mbahen në tetor, janë futur në garë që në mënyrë të drejtpërdr