999 rezultate për

maqedonase

Gjuha maqedonase do të mësohet edhe në Universitetin e Korçës Në Universitetin e Korçës “Fan Noli” do të ketë mësim për gjuhën maqedonase. Kjo ide ka lindur nga Simpoziumi shkencor k
Në Maqedoninë e Veriut ndryshojnë emrin 100 institucione Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka ndryshuar emrat e mbi 100 institucioneve shtetërore në përputhje me Marrëveshjen e Pre
Pedagogia maqedonase kalon kufirin, tallet me viktimat e aksidentit (FOTO LAJM) Profesoresha e Fakultetit Juridik në Universitetin e Shkupit, Biljana Vankovska, është tallur me tragjedinë e djeshme në
Në doganat maqedonase ngrihet gjuha shqipe Bashkë me emrin Republika e Maqedonisë së Veriut do të zbatohet edhe Ligji për Përdorimin e Gjuhëve, që do të thotë se d
Babai dhe djali nga Kosova mbajnë peng një vajzë maqedonase Dy shtetas kosovarë babë e bir kanë dhunuar psikologjikisht e fizikisht një 19 vjeçare maqedonase e fejuara e 24 vjeçari
Maqedonia përfundimisht ia dërgon shkresën Greqisë Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë ka dërguar shkresë prej gjashtë faqeve deri te Qeveria e Greqisë në të cilën
Ushtaria maqedonase do të vaksinohet Ministria e Mbrojtjes për herë të tretë ka gjetur një kompani farmaceutike që ushtrisë së vendit do t’i sigurojë vaksina
ASH shpalos katër kërkesa për qeverinë maqedonase Partia opozitare shqiptare Aleanca për Shqiptarët (ASH) sot ka parashtruar katër kërkesa ndaj Qeverisë së Maqedonisë, pë
Zaev tërbon bullgarët: Jam maqedonas, flas maqedonisht Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev u është përgjigjur deklaratave të fundit të zyrtarëve të lartë të Bullgarisë lidhu
Vdes akademiku maqedonas që ofendonte shqiptarët Ka vdekur në moshën 87 vjeçare ish-kryeredaktori i Enciklopedisë Maqedonase, akademiku ultranacionalist Bllazhe Ristovsk
Gjest i mrekullueshëm, skuadra maqedonase uron Shkëndijën e Tetovës për 28 Nëntorin Është dita e pavarësisë së Shqipërisë dhe urime ka gjithandej. Urime që kanë përfshirë edhe botën e sportit. Një nga
Ndërron jetë dramaturgu i njohur maqedonas Në Britani të Madhe mbrëmë, në moshën 66-vjeçare ndërroi jetë dramaturgu i njohur maqedonas Goran Stefanovski. Ai ish
Sot opozita maqedonase del në protestë, ja rrugët që bllokohen Ministria e Punëve të Brendshme informoi se sot prej orës 17:00 është caktuar protestë në Shkup e organizuar nga VMRO-DP
Prokuroria maqedonase shton edhe dy akuza kundër Gruevskit Ish kryeministri maqedonas Nikola Gruevski, i cili është duke qëndruar azil në Hungari, i janë ngarkuar edhe dy akuza të
Familja e denoncoi si të zhdukur, ku u gjet peshkatari shqiptar Një 58-vjeçar banues në fshatin Memëlisht-Pogradec, ka dalë për të peshkuar në liqen dhe nuk është kthyer në banesë.
Diaspora maqedonase shet patriotizëm dhe kërkon trazira në Maqedoni Diaspora maqedonase bën thirrje për protesta masive, për siç shprehen mbrojtjen e emrit dhe mos ndryshimin e Kushtetutës
Zaev: Me një amendament në Kushtetutë do të ndryshohen katër gjëra Kryeministri Zoran Zaev sonte deklaroi se katër gjëra do të ndryshohen në Kushtetutë përmes miratimit të një amendamenti
Ivanovi nuk do të votojë kundër referendumit Presidenti Gjorge Ivanov nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës e ka bërë të qartë se nuk do të votojë në referendumin për
Kisha ortodokse maqedonase publikon mesazhin për referendumin Kisha Ortodokse e Maqedonisë i fton qytetarët që të vendosin vetë se çfarë do të bëjnë me 30 shtator. Peshkopi i Kryepes
Zaev takohet me Vuçiçin Kryeministri i Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev do të takohet sot me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, në kuf