999 rezultate për

magnetik

Ja përse nuk duhet ta mbani kompjuterin në prehër Përdorimi i kompjuterit në prehër është një fenomen që duhet ta shmangni për shkak të rrezikshëmrisë që mbart. Pajisjet
Pse nuk duhet ta hapni telefonin sapo ju bie zilja Valët elektromagnetike të përhapura nga telefonat celularë, rrjetet jokabllore të internetit, laptopët dhe tabletat ndik
Divan që rri në ajër, e ngjan si re (FOTO LAJM) Dy projektues kinezë, David Koo dhe Zheng Yaëei, kanë shpikur atë që bën për ju, një divan që qëndron në ajër dhe që ka
Hendo Hoverboard, platforma që sfidon gravitetin (FOTO LAJM) Deri para dy dekadash, një platformë lëvizëse që qëndron pezull, ishte një ëndërr futuriste, por tani është bërë e munds
Fusha magnetike e Tokes po ndryshon (FOTO-LAJM) Një varg fotosh me rezolucion të lartë, që i kanë bërë satelitët ESA të Swarmit, zbulojnë se në fushën magnetike që mbro
Paralajmërimi i NASA-s: Stuhi diellore në drejtim të Tokës NASA regjistroi me 20 gusht hedhjen e një mase koronale në Diell. Aktualisht në drejtim të Tokës po zhvendoset një rrjed
Testohet treni magnetik, ecën me 580 km/h (FOTO-VIDEO) Në Japoni është testuar treni magnetik i cili arrin një shpejtësi deri në 580 km/h. Treni “Maglev” përdor magnetin për t
Foto të Diellit që nuk i keni parë kurrë më parë (FOTO-LAJM) Një foto-portret e Diellit, e paparë më parë, sqaron disa mekanizma përgjegjëse për temperaturat rekord të kurorës diell
Filmohet me MR lindja e fëmijës (VIDEO) Në një spital në Berlin të Gjermanisë, doktorët kanë regjistruar lindjen e fëmijës falë filmimeve të MR (Rezognancës mag
Stuhia magnetike, shumë pranë Tokës Në ditët e ardhshme në një linjë me Tokën do dalë një rajon gjigant aktiv, i formuar në Diell disa javë më parë, që mund
Terapi magnetike për të folurit (VIDEO) Ajo që më parë përdorej si terapi për kancerin tani po përdoret për të ndihmuar njerëzit që kanë probleme me të folurit.
Studime të reja për konstatimin e Alcajmerit para vdekjes së pacientit Sëmundja e Alcajmerit zakonisht mund të diagnostikohet përfundimisht vetëm pasi pacienti vdes, kur autopsia zbulon disa
6 vjeçari "magnetik" dhe shërues (VIDEO) Ivan Stoiljkovic, gjashtë vjeçari nga Kroacia, ka disa aftësi me të vërtetë mahnitëse. Jo vetëm që mund të mbajë deri
A e dëmtojnë shëndetin frekuencat elektromagnetike? Ndoshta është lehtë të harrojmë se ne në thelb jemi “qënie elektrike”. Sepse të gjitha funksionet tona biologjike që ndo
A rrëzon celulari avionin? Sa herë në aeroplan jeni lutur që t@i ndalni pajisjet tuaja elektromagnetike, siç janë për shembull celularët. Këtë e kë