999 rezultate për

kushtetuese

Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese po shkel ligjin Në kundërshtim me ligjin, kryetarja e Gjykatës Kushtetuese, Arta Rama-Hajrizi, është duke marrë pjesë në një komision të
Haskukës i duket qesharake fjala e Kadri Veselit Mbrëmë kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli ka paralajmëruar se do të dërgoj në Gjykatë Kushtetuese,
EMRAT/ Hidhet shorti për Këshillin e emërimeve në Drejtësi Ditën e sotme është hedhur shorti për përzgjedhjen e emrave të parë për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi. Shorti i
Letra e PD drejtuar Ruçit: Shorti për KED hidhet nga Presidenti, jo nga ju! Partia Demokratike i ka drejtuar sot një letër Kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçit, me anë të së cilën e konsideron anti
Peci kërkon që t'i dërgohet Gjykatës Kushtetuese demarkacioni Drejtori ekzekutiv i KIPRED dhe ish –ambasadori i Kosovës në Mbretërinë e Suedisë Lulzim Peci ka dalë më nje propozim që
Gjykata Kushtetuese rizgjedh sekretarin me aktakuzë Milot Vokshi, i cili akuzohet se ka keqpërdorur buxhetin e shtetit për rreth 31 mijë euro, para një muaji është rizgjedh
Gjyqtarja Alltënë Murseli qortohet për neglizhencë Zvarritja e qëllimshme e hetimit të veçantë dy vjet më parë ndaj ish-kryetarit të Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka
Iniciohet ligji për ushtrinë Ka marrë start procesi i vendimmarrjes për themelimin e ushtrisë. Nga e premtja, Ministria e Forcës së Sigurisë e ka vën
Ministri Pacolli fillon hakmarrjen ndaj Enver Hasanit Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës, Behgjet Pacolli ka përshëndetur hetimin e procesit ndaj kryeprokurorit të sh
PS në Kushtetuese për kryebashkiakun demokrat, reagon ish-ministri teknik Ditën e sotme PS bëri një kërkesë në Kushtetuese për heqjen e e mandatit të kryebashkiakut demokrat të Mallakastrës, Agr
PD-LSI i shpëtuan kokën në KQZ, PS shkon në Kushtetuese Ditën e sotme Partia Socialiste ka dorëzuar në Kushtetuese kërkesën për pavlershmëri të mandatit të A. Kapllanaj. Kj
Spanja lëshon urdhër-arrest për ish-presidentin e Katalonjës Gjykata spanjolle ka lëshuar urdhër-arrest ndërkombëtar për ish-presidentin katalonas Carles Puigdemont dhe katër të tje
Hapet aplikimi për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese Prej të enjtes, Kuvendi i Kosovës hapë thirrjen për zgjedhjen e një anëtari të ri për gjyqtar në Kushtetuese. Thirrja do
Ish-kreu i Kushtetueses: Tahiri u denigrua, prokuroria nuk pati asnjë provë Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Fehmi Abdiu ka komentuar për herë të parë situatën më pikante të ditëve të fundit,
Gjykatësit e parë që do prekë Vetingu, dalin emrat Vettingu fillon zyrtarisht dhe nis me trupën e Gjykatës Kushtetuese. Burimet thonë se në Gjykatën Kushtetuese është hedh
Thaçi zv/sekretares së NATO-s: Ushtrinë do ta bëjmë me ndryshime kushtetuese Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, priti sot Zëvendës Sekretaren e Përgjithshme të NATO-s, Rose E. Gottem
Zv.sekretarja e NATO-s ia shuan shpresat Thaçit për ushtrinë Zëvendëssekretarja e përgjithshme e NATO-s, Rose Guttemoller, ka thënë se Kosovë duhet të shikojë që transformimin e For
Kërkesa e VMRO-së për amnistinë e huliganëve, e papranueshme Propozimi i VMRO-DPMNE-së që të amnistohet edhe sulmuesit e kuvendit më 27 prill, për profesorin universitar Gordan Kall
Lumezi paralajmëron padi kundër Ish-Kryetarit të Gjykatës Kushtetuese Kryeprokurori i shtetit, Aleksander Lumezi ka paralajmëruar padi ndaj ish Rektorit të Universitetit të Prishtinës, Enver
Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese dënohet me 1 vit burgim Në aferën e përkthimit të librave për nevoja të UP-së, Prokuroria Speciale i ka dënuar ish-kryetarin e Gjykatës Kushtetu