999 rezultate për

kushtetuese

E quajti Ramën "sorrë", Meta premton konferencë shtypi edhe në Bruksel Presidenti Meta ka dalë pasditen e sotme për të publikuar të tjera fakte për grushtin e shtetit për të cilin akuzon maxh
"Më njohu me fakte tronditëse", Basha zbardh takimin me Metën Ditën e sotme u bë me dije se presidenti Ilir Meta u takua me kryedemokratin Lulëzim Basha, ku sipas zëdhënësit Tedi Blu
Meta takon Bashën: Këto janë skandalet e fundit anti-kushtetuese dhe përpjekja për grusht shteti Presidenti i Republikës Ilir Meta ka takuar sot kreun e opozitës Lulzim Basha. Lajmin e ka bërë të ditur zëdhënësi i
Hoqi rritjen e pagave, Haradinaj i përgjigjet ashpër Kurtit Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj e ka quajtur vendimin e sotëm të qeverisë Kurti për pagat narrativë mashtru
Anti-shpifja, delegacioni nga Venecia zbarkon në Tiranë Një delegacion i Komisionit të Venecias do të vijë ditën e sotme në Tiranë në lidhje me paketën Antishpifje. Kjo e fu
Meta i kundërvihet Ramës për "Forca e Ligjit": Krimi s’mund të luftohet me fushata! Presidenti Ilir Meta ka dhënë një intervistë për Zërin e Amerikës në Ëashington, teksa ka komentuar gjithashtu dhe opera
Marsida Xhaferllari pranohet me debat nga Kolegji i Apelimit, çfarë u vendos Dy ditë pasi u dekretua si anëtare e Gjykatës Kushtetuese nga presidenti Ilir Meta, Marsida Xhaferllari i shkroi Kolegji
Miratimi "Anti-KÇK", 12 organizata dalin kundër Edi Ramës 12 organizata të Shoqërisë Civile i kanë dalë kundër Ramës pas miratimit me akt normativ të paketës ligjore anti-KÇK duk
Pranohet padia e Ademit, Gjykata Kushtetuese do të shqyrtojë zgjedhjet e 30 Qershorit Sot, gjykata Kushtetuese ka pranuar të shqyrtojë vlefshmërinë e zgjedhjeve lokale të 30 Qershorit 2019. Në korrik të
Nëse dështon Kurti, s'ka zgjedhje, mandatari i dytë mund t'i jepet kujtdo që krijon shumicë të re Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka diskrecion të plotë që mandatarin për formimin e Qeverisë së Kosovës, në rast se d
Zgjedhja e dy anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, Meta shtron kërkesën për Komisionin e Venecias Presidenti i Republikës, Ilir Meta i është drejtuar Komisionit të Venecias, lidhur me shkeljet kushtetuese për zgjedhjen
Nuk dekretoi paketën anti-shpifje, reagon Meta Ditën e djeshme presidenti Ilir Meta nuk dekretoi "anti-shpifje", duke e kthyer mbrapsht në Kuvend. Me nje shenim ne
Meta nuk dekreton paketën "anti-shpifje" Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka vendosur të mos dekretojë ligjet të konsideruara si “Paketa Antishpifje” që synon
Flet Meta: Çfarë ndodh nëse më shkarkon Gjykata Kushtetuese Presidenti i Republikës Ilir Meta ka folur për krizën politike në vend dhe përplasjen e tij me mazhorancën. Në një inter
Pyet Meta: Kam bërë gjë akt tradhëtie ndaj Shqipërisë unë? Kreu i Shtetit Ilir Meta tha se mbi iniciativën për shkarkimin e tij socialistët tentuan të rrëmbejnë me stil Gjykatën K
"Hashim Thaçi është në kundërshtim me Kushtetutën" Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka thënë se afati i përcaktuar nga presidenti Hashim Thaçi ndaj Albin
Sistemi i drejtësisë në vitin 2019, pa Gjykatë Kushtetuese dhe Supreme Filloi si një mënyrë për të pastruar sistemin e drejtësisë nga prokurorët dhe gjyqtarët e korruptuar, por nuk ishte mend
"Teatri" shkon në Kushtetuese, kur do zhvillohet seanca e parë Gjykata Kushtetuese ka marrë në shqyrtim çështjen e prishjes së Teatrit Kombëtar pas kërkesës së Presidentit Meta. Pë
Deputeti i LDK: Presim akoma Vetëvendosjen, nëse nuk duan kalojmë në opozitë Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku ka folur para gazetarëve pas seancës konstituive ku u z
LDK nuk tërhiqet: Pas Konjufcës, paralajmërojnë se do ta votojnë edhe Albin Kurtin për kryeministër Deputeti i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka folur shkurtimisht para gazetarëve pas seancës konstituive ku u zgjodhën kryetari