999 rezultate për

kushtetuese

Peci kërkon që t'i dërgohet Gjykatës Kushtetuese demarkacioni Drejtori ekzekutiv i KIPRED dhe ish –ambasadori i Kosovës në Mbretërinë e Suedisë Lulzim Peci ka dalë më nje propozim që
Gjykata Kushtetuese rizgjedh sekretarin me aktakuzë Milot Vokshi, i cili akuzohet se ka keqpërdorur buxhetin e shtetit për rreth 31 mijë euro, para një muaji është rizgjedh
Gjyqtarja Alltënë Murseli qortohet për neglizhencë Zvarritja e qëllimshme e hetimit të veçantë dy vjet më parë ndaj ish-kryetarit të Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka
Iniciohet ligji për ushtrinë Ka marrë start procesi i vendimmarrjes për themelimin e ushtrisë. Nga e premtja, Ministria e Forcës së Sigurisë e ka vën
Ministri Pacolli fillon hakmarrjen ndaj Enver Hasanit Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës, Behgjet Pacolli ka përshëndetur hetimin e procesit ndaj kryeprokurorit të sh
PS në Kushtetuese për kryebashkiakun demokrat, reagon ish-ministri teknik Ditën e sotme PS bëri një kërkesë në Kushtetuese për heqjen e e mandatit të kryebashkiakut demokrat të Mallakastrës, Agr
PD-LSI i shpëtuan kokën në KQZ, PS shkon në Kushtetuese Ditën e sotme Partia Socialiste ka dorëzuar në Kushtetuese kërkesën për pavlershmëri të mandatit të A. Kapllanaj. Kj
Spanja lëshon urdhër-arrest për ish-presidentin e Katalonjës Gjykata spanjolle ka lëshuar urdhër-arrest ndërkombëtar për ish-presidentin katalonas Carles Puigdemont dhe katër të tje
Hapet aplikimi për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese Prej të enjtes, Kuvendi i Kosovës hapë thirrjen për zgjedhjen e një anëtari të ri për gjyqtar në Kushtetuese. Thirrja do
Ish-kreu i Kushtetueses: Tahiri u denigrua, prokuroria nuk pati asnjë provë Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Fehmi Abdiu ka komentuar për herë të parë situatën më pikante të ditëve të fundit,
Gjykatësit e parë që do prekë Vetingu, dalin emrat Vettingu fillon zyrtarisht dhe nis me trupën e Gjykatës Kushtetuese. Burimet thonë se në Gjykatën Kushtetuese është hedh
Thaçi zv/sekretares së NATO-s: Ushtrinë do ta bëjmë me ndryshime kushtetuese Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, priti sot Zëvendës Sekretaren e Përgjithshme të NATO-s, Rose E. Gottem
Zv.sekretarja e NATO-s ia shuan shpresat Thaçit për ushtrinë Zëvendëssekretarja e përgjithshme e NATO-s, Rose Guttemoller, ka thënë se Kosovë duhet të shikojë që transformimin e For
Kërkesa e VMRO-së për amnistinë e huliganëve, e papranueshme Propozimi i VMRO-DPMNE-së që të amnistohet edhe sulmuesit e kuvendit më 27 prill, për profesorin universitar Gordan Kall
Lumezi paralajmëron padi kundër Ish-Kryetarit të Gjykatës Kushtetuese Kryeprokurori i shtetit, Aleksander Lumezi ka paralajmëruar padi ndaj ish Rektorit të Universitetit të Prishtinës, Enver
Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese dënohet me 1 vit burgim Në aferën e përkthimit të librave për nevoja të UP-së, Prokuroria Speciale i ka dënuar ish-kryetarin e Gjykatës Kushtetu
Thaçi: Shqipëria të tregohet e përgjegjshme e të na japë pasaportat Presidenti Hashim Thaçi ka thënë se ideja e tij për pajisje me pasaportë të Shqipërisë të shqiptarëve të Kosovës është e
Nis gjyqi në Gjykatën Kushtetuese pwr pensionet ushtarake Sot Gjykata Kushtetuese do të vendosë fatin e vendimit unifikues të Kolegjeve të Bashkuara të Gjykatës së Lartë. Kan
Gjykata Kushtetuese rizgjedh kryetar Bashkim Dedjan Gjykata Kushtetuese ka rizgjedhur në krye të saj edhe njëherë kryetarin Bashkim Dedja. Njoftimi i Kushtetueses
Ende nuk dihet nëse Gjykata Kushtetuese do të pavarësohet nga ndërkombëtarët Ka një vit prej kur amerikani Robert Carolan ka braktisur Gjykatën Kushtetuese të Kosovës. Kjo pozitë ka mbetur boshe, p