999 rezultate për

kushtetues

Meta flet për faljen e detit dhe tregon vijën e kuqe Kreu i Shtetit Ilir Meta në një deklaratë për shtyp ka dhënë përgjigjen për plotfuqinë qe i ka kerkuar ministri i Jashte
Propozime të padrejta për ndryshimin e emrit Kushtetues të Maqedonisë Kërkesa e intelektualëve shqiptarë në lidhje me kontestin për emrin kushtetues të shtetit të Maqedonisë me Greqinë, ësht
Të tjera ndryshime kushtetuese për çështjen e emrit vijnë nga greqia Akademia greke e shkencave dhe arteve (AGSHA)ka komentuar bisedimet për çështjen e emrit ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë
Albulena nuk heq dorë që Haradinajt të mos i rritet paga mijëra euro Deputetja e Vetëvendosjes, ka treguar se dje, ka pranuar nga Gjykata Kushtetuese, komentet e kryeministrit Ramush Haradi
Dha dorëheqjen, ndërpritet vettingu për gjyqtarin e Kushtetueses Për Besnik Imerajn, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka ndërprerë vetingun për ish-anëtarin e Gjykatës Kushtetuese i
Bylykbashi-Ramës: Gardistët e kuq të KLP/KLGJ janë antikushtetues Kuvendi dje votoi anëtarët e rinj të KLP e KLGj, pa konsensus politik dhe pa votim në Parlament. Djegia e raundit të tre
Qeveria rrezikon të mbetet pa zv/kryeministra Gjykata Kushtetuese është në proces të vendimit se funksioni zëvendëskryeministër nuk ekziston në sistemin ligjor. Parti
Nuk duan që grave t'u njihen studimet si vjetërsi pune, Kushtetuesja i vë poshtë burrat Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar së fundmi një pretendim të Gjykatës Administrative të Shkallës së Parë Vlorë që kërkonte
Kryeministria i reagon AKK-së: Kemi të drejtë ligjore që Haradinajt t'i rritet paga Agjensia Kundër Korrupsionit ditën e kaluar mori vendimin se qeveria e drejtuar nga Ramush Haradinaj e ka të paligjshëm
FSK-ja do të transformohet me ose pa ndryshime kushtetuese Kryetari i Komisionit për Punë të Brendshme, Sigurinë dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), Haxhi Shala
Protestë kundër gjuhës shqipe para Kuvendit të Maqedonisë Nisma qytetare maqedonase për jetë të shëndoshë, dinjitoze dhe të ndershme “Rilindja” sot në protestë para Kuvendit me f
Ligji i gjuhëve dhe emri, paralajmërohet për një protestë para Kuvendit Nisma qytetare maqedonase për jetë të shëndoshë, dinjitoze dhe të ndershme “Rilindja” për nesër paralajmëron protestë pa
Ish gjykatësi kushtetues: Për ligjin e gjuhëve nevojiten dy të tretat e votave Ish gjykatësi kushtetues Trendafill Ivanovski ka deklrauar se për miratimin e ligjit për gjuhët nevojiteten dy të tretat
Burg të përjetshëm për vrasje, gjykata rrëzon Frrokun Ditën e sotme gjykata Kushtetuese ka rrëzuar kërkesën e bërë nga i dënuari me burgim të përjetshëm Arben Frroku. I ar
Basha ngre tonet në Kuvend: Marku ka kyer akte antikushtetuese Seanca e parë e Kuvendit këtë vit ka nisur si gjithmonë me debate dhe replika mes opozitës dhe qeverisë Rama. Ka qen
Osman Kadriu dhe Darko Kostadinovski gjykatësit e rinj të Kushtetueses Kuvendi i Maqedonisë me 65 vota pro dhe asnjë kundër ka zgjedhur për gjykatës kushtetuese Darko Kostadinovskin, ndërkaq
Kuvendi sot duhet të votojë për ligjin e gjuhëve Në Kuvendin e Maqedonisë për sot është caktuar vazhdim i seancës kuvendore ku pritet të votohet për Propozim ligjin për
Gramoz Ruçi drejt shkarkimit, kërkesa shkon në Kuvend Ditën e sotme PD ka nisur "sulmin" në Kuvend ku ka kërkuar dorëheqjen e Kryetarit të Kuvendit Gramoz Ruçi. Sipas PD-
SHBA: Të mos festohet Dita e Republikës Serbe Ambasada e SHBA në Sarajevë njoftoi sot se festimi zyrtar i Ditës së Republikës Serbe është jo kushtetues dhe se qëndrim
A do të zyrtarizohet gjuha shqipe në komunën e Strugës? Statuti i ri i komunës së Strugës i cili në formën e draft- propozimit ishte vendosur për votim në seancën e fundit të k