999 rezultate për

komuniste

Rama: Në 11 çelim bunkerin e fshehtë antiatomik të diktaturës komuniste! Teksa ish-kryeministri Berisha ka apeluar në Facebook për protestën që do mbahet sot, menjëherë ka reaguar edhe Edi Rama
“Çlirimtarët”, pushteti, dhe gjaku në mes Nga Sulejman GJANA* Festat e fundme lokale kushtuar “çlirimit” të qyteteve pa luftë dhe bilanc lufte, me “çlirimtarë” q
Dokumentet sekrete të CIA-s: Kush ishte Enver Hoxha dhe si e propozoi Dushan Mugosha për Komandant të Përgjithshëm të Ushtrisë Në arkivat sekrete të CIA-s jepen hollësi lidhur me diktatorin shqiptar, Enver Hoxha, sidomos përpara se ai të merrte pu
Koment: Një shembull nga Budapesti Shkrimi i këtij komenti modest mori spunto nga protesta më e fundit në kryeqytetin e Hungarisë, Budapest, ku mbi 10 mijë
Ku është Kim Jong Un? Lideri suprem i Koresë së Veriut, Kim Jong-Un nuk është parë prej kohësh tashmë. Dyshohet se lideri koreano-verior ka
Metodij Shatorov - Sharllo, dikur quhej tradhëtar maqedonas, sot hero Figura që është ngritur në Shkup, Metodij Shatorov - Sharllo është një tjetër figurë shumë e diskutuar për histografinë
Sela: Thaçi manipulon, BDI komuniste Kryetari i komunës së Strugës, Ziadin Sela është shprehur se Menduh Thaçi po mundohet ti manipulojë zgjedhësit, duke thë
Komunistët-demokratë të orëve të para. Ca detaje pikante mes zhurmës së rrëfimit të Izet Haxhisë Ka pothuajse cerekshekulli qe eshte perfolur shume per momentet e renies se sistemit diktatorial ne Shqiperi, ne ka qene
Samaras: Maqedonishtja u shpik nga komunistët Kryeministri i Greqisë, Andonis Samaras në Parlamentin Europian në Strazburg tha se gjuha maqedonase është e shpikur nga
Ekzekutuan 2 milionë njerëz, dënohen me burgim të përjetshëm Dy ish-udhëheqës të Partisë Komuniste në Kamboxhia, janë shpallur fajtor për krime kundër njerëzimit dhe të tjera krime
Rama në Korçë: Do të rilindim sheshet "komuniste" (FOTO LAJM) Kryeministri Edi Rama ka qenë i pranishëm në rikonstruktimin që po i bëhet qendrës së qytetit të Korçës. Ai tha nga k
Historia e 105-vjeçares: Komunistët më vranë burrin, gjaksi djalin Në mesin e maleve të Pukës, në vendin e quajtur "Laku i Ballqit", ndodhet kulla e Jakajve. Është i vetmi oxhak ku del ty
Projekti i Federatës Ballkanike dhe Shqipëria Elisabeta Luli (Anxhaku) 1. Çfarë thotë në “Kritikën historike” Ali Hadri? Federata Ballkanike (1) Federata Ballka
Outside: Shqipëria, parajsa post-komuniste (FOTO-LAJM) Europa ka një sekret. Ajo quhet Shqipëri dhe është sa madhësia e Merilendit me maja të thepisura, dete të kaltër dhe lum
Bllokimi i komunistëve nga Garda, reagon Luan Rama: PS komplekse ndaj të shkuarës Deputeti i LSI-së Luan Rama shprehet kritik në lidhje me qëndrimin e mbajtur nga politikanë të PS-së në lidhje me luftën
Mbijetesa e çuditshme e Partisë Komuniste Amerikane Aidan Lewis, BBC Njësoj si lëvizjet e ngjashme nëpër botë, Partia Komuniste e SHBA-së vuajti një goditje dërrmuese me
Foto fantastike nga Shqipëria e para viteve 90-të, nga objektivi i Ferdinando Scianna (FOTO LAJM) UPDATE - Njëri ndër fotografët më të njohur në botë, Ferdinando Scianna, anëtar i Agjensisë prestigjioze Magnum ka qenë
Sheshi i minuar i politikanëve kinezë Nga Dong Le, BBC / Përplasja e makinës që vrau pesë njerëz dhe plagosi 38 të tjerë në sheshin Tiananmen në Pekin të hënë
Rrëfimi i Nexhmije Hoxhës: Si më vinte “vërdallë” Enveri E veja e ish-diktatorit shqiptar, Nexhmije Hoxha në një rrëfim për dy gazetare italiane tregon jetën në krah të Enver Ho
Arkivi i “New York Times”, planet e SHBA-së dhe Anglisë për t’u lidhur me Shqipërinë komuniste “New York Times” Shqipëria hap dyert për Bonin DAVID BINDER, 25 nëntor 1984 Në një vit është parë që Shqipëria