999 rezultate për

komuniste

Rivarrosja e At Zef Pllumit MARK MARKU Nuk mund të mos i shk ruaja edhe një herë disa radhë për At Zef Pllumin. Jam ndier këto ditë, njëso
Ja pseudonimet e drejtuesve komunistë shqiptarë (FOTO LAJM) Sigurisht që pseudonime dhe nofka gjatë Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare kishin edhe drejtuesit kryesorë të Luftë
Ti përmbysim bijtë e etërve! Nga Jozefina Topalli - "Bijte e eterve: "Mirenjohje per diktaturen komuniste" ne 25 vjetorin e levizjes antikomuniste!
Si reagonin komunistët maqedonas kundër "nacionalizmit" të Azem Vllasit (VIDEO) Një kronikë e lajmeve të vitit 1988 në Radio Televizionin e Beogradit, mes tjerash përmban edhe reagimin e Lidhjes Komun
"Në rrezik si komunistë", familjes shqiptare i refuzohet azili në Islandë Një familjeje shqiptare me tre fëmijë i është mohuar azili në Islandë dhe pritet të dëbohet për në Shqipëri. Sipas gazet
Komunistët kosovarë emërtojnë rrugë me emrin e Enver Hoxhës Edhe pse një nga diktatorët më të egër të Evropës, Enver Hoxha ka edhe ithtarët e tij, sidomos në Kosovë. Fronti Popu
Arben Puto: Ju tregoj Enver Hoxhën “Jetë me kujtime” titullohet libri i fundit i historianit Arben Puto, ku ai rrëfen fëmijërinë, rininë dhe mandej karrier
Ja si jepeshin lajmet në Shqipërinë komuniste të 86-ës (VIDEO) Në ditët e sotme, për të dalë në televizion dhe për më tepër për të qenë spiker lajmesh, duhet të jesh përveçse orator e
Grekët me origjinë shqiptare vizitë në Shqipërinë komuniste të vitit '85 (FOTO LAJM) Nga Arben LLALLA - Ishte Nëntori i vitit 1985, kur disa grek me origjinë (rrënjët e tyre janë nga Bithkuqi-Vidhkuqi) shq
Qytetari padit tetë kryeministrat shqiptarë: Përgjegjës për situatën e vështirë! Një padi e rrallë është bërë nga një qytetar nga Durrësi, sa i takon tetë kryeministrave shqiptarë, të cilët sipas tij,
NYT për Tiranën: Po çlirohet nga e shkuara komuniste Gazetari amerikan i Neë York Times, Alex Cravar ka qenë në Tiranë dhe ka bërë një përshkrim të kryeqytetit shqiptar.
Kryeziu: Komunistët mund të formojnë një tjetër Gjykatë Speciale Ish-udhëheqësi i LDK-së, Eqrem Kryeziu, shkruan se ka mundësi që të formohet edhe një Gjykatë Speciale nga komunistët e
AFP: Shqipëria komuniste përmes ishullit të Sazanit (VIDEO) Shumë gazetarë të huaj pas hapjes së ishullit të Sazanit për turistët, kanë vërshuar në ishull për të zbuluar misteret q
Robërit grekë të Provokacioneve të Gushtit 1949 (FOTO LAJM) "Greqia pas riatdhesimit i shpërbleu vetëm me nga një batanije dhe pagesën e 15 ditëve të punës". Nga Arben LLALLA
Brenda bunkerëve bërthamorë të Shqipërisë komuniste (FOTO LAJM) Për dy dekada me rradhë Shqipëria ndërtoi bunkere, madje edhe ata sekretë, të cilët shërbenin për gjoja sulme bërthamore
Beogradi kujton ‘Epokën e Artë’ të Titos (FOTO LAJM) BIRN - Gjithçka është gati – flamuj të vjetër jugosllavë, flamuj komunistë dhe fotot e Titos. Një oborr para tavernë
Ja si ishte Elbasani më 1985 Kjo është një foto e Elbasanit në vitin 1985-së. Fotografia është realizuar më saktë më datë 08.09.1985. Në të mun
Policia ndalon komunistët të kryejnë homazhe tek Varrezat e Dëshmorëve Sot që shënon 5 Maj, Policia e Shtetit u ka ndaluar komunistëve të kryejnë homazhe tek varrezat e Dëshmorëve të Kombit.
Kryebashkiaku i Gramshit "tradhëton" PS-në, garon me komunistët Kryetari i Bashkisë së Gramshit ka "tradhëtuar" Partinë Socialiste dhe është rreshtuar me partinë "Fronti i Majtë Shqipt
Spartak Ngjela: Edhe Enver Hoxha është marrë me trafik droge Spartak Ngjela shprehet se Ermal Hoxha po ndiqte rrugën e gjyshit të vet lidhur me trafikun e drogës. Sipas Ngjelës,