999 rezultate për

komuniste

"Ndizen gjakrat"/ Çili: Nuk kthehen më komunistët e tu. Bushati: Do ekzekutohesh Analisti Andi Bushati dhe botuesi Henri Çili kanë patur një konflikt mbrëmjen e djeshme. Të ftuar në emisionin ‘Të Pa Ek
Linin vajzat e huaja shtatzënë, si kompromentoheshin studentët shqiptarë në vendet komuniste Ata pak studentë që patën privilegjin të diplomoheshin jashtë shtetit gjatë regjimit komunist, ishin objekt i vëzhgimit
'Dashuria për Enverin', Bashkim Shehu: Nuk është statistikë e popullsisë, po e moshave mbi 55 vjeç Së fundmi, një studim i OSBE-së në Shqipëri ka treguar se 52% e shqiptarëve e duan ende Enver Hoxhën. Studimi tregon se
Shqipëria e katërta në Evropë për shpenzimet e dasmave “Dy martohen 100 tërbohen” jo më kot kjo shprehje ka gjetur vend në çdo dasëm shqipëtare. Sipas të dhënave të fundit
Nga jurist në lider të komunistëve, njihni diktatorin e Kubës (FOTO) Udhëheqësi kubanez, i njohur si "Máximo líder", Fidel Castro - ndërroi jetë. Trashëgimia e tij është mjaft e kontestuar.
DOKUMENTI SEKRET/ Nexhmije Hoxha kërceu rreth kokës së prerë të italianit. Shoqët i bëri prostituta (FOTO) Një dokument sekret, historik, shkruar në 1952 nga të huajt hedh dritë mbi krimet e komunizmit dhe konkretisht të bashkë
E vërteta e puthjes "homoseksuale" të dy partizanëve ditën e çlirimit të Tiranës (FOTO) Një foto e dy partizanëve duke u puthur në buzë, e publikuar në ekspozitën e Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave mbi
Nishani: Disa politikanë nuk ndahen dot nga e kaluara komuniste Presidenti i Republikës Bujar Nishani tha se Shqipëria nuk është ndarë ende nga e kaluara komuniste. Në një aktivitet
Hapen arkivat/ Koha kur Enver Hoxha i jepte pushtet serbit Dushan Mugosha (FOTO LAJM) Ish-kreu i Arkivit të Shtetit, Kastriot Dervishi ka publikuar një dokument të Arkivit të Partisë Komuniste të Jugosllavi
KOMENT/ Dasma e Princit Leka dhe ndotja ideologjike e shoqerisë shqiptare Nga Enver Bytyçi Dasma e princit Leka ka nxjerre ne siperfaqe edhe njehere mjerimin dhe ndotjen ideologjike qe e
Sot në botë kanë mbetur vetëm pesë vende komuniste në botë Komunizmi lindi në vitin 1917, kur Rusia vendosi të kthehej në një vend komunist dhe me dhjetra vende të tjera nën ndiki
Pse duhet të dënohen krimet e komunizmit Komunizmi ka mbetur si mumia e Leninit në sheshin e Moskës – kufomë e pavarrosur, e cila provokon kërshërinë e shikue
Fshijnë parrullat komuniste, ja çfarë thotë Koço Kokëdhima Aktivistët e Partisë Demokratike kanë fshirë parrullat që nga koha e komunizmit në disa pjesë të jugut të vendit. Men
2 Prill 1991, masakra e fundit e komunistëve shqiptarë (VIDEO) Sot përkujtohen ngjarjet e 2 prillit të vitit 1991, apo siç njihet ndryshe masakra e fundit e komunizmit në Shqipëri.
Dëshmia e panjohur: Ja kush e vrau Isa Boletinin Kush e ka vrarë heroin tonë të madh, Isa Boletini? Kjo është pyetja që ngre gazetari i njohur, Besnik Dizdari, në një sh
KOMENT/ Banera me “Auschwitz” dhe komunistë, ç’po ndodh mes tifozerive të Partizanit dhe Tiranës? (Video) Afrimi i Partizanit drejt vendeve të para të renditjes së Super Ligës së Shqipërisë ka rikthyer në vëmendjen e tifozëve
Rumania jep dënimin e parë për krimet e komunizmit pas Çausheskut Nga Marian Chiriac /BIRN Kastacioni i gjykatës së lartë të Rumanisë të mërkurën i qëndroi një dënimi 20-vjeçar për Al
Rama kërkon falje për dekorimin e zyrtarëve komunistë Gjatë turit të PS-së:“Të pastrojmë më tej Shqipërinë”, nga Shkodra kryeministri Rama kërkoi falje për dekorimin e tortur
Ngjela: Opozita u tregua mëndjengushtë në 8 dhjetor Sipas avokat Spartak Ngjelës, opozita në datën 8 dhjetor po kërkonte trazira më tepër se të shembte bunkerin. I ftuar në
Masakrat e komunistëve / Visar Zhiti: Sokol Sokolit dhe Tom Ndojës ua nxorrën sytë para pushkatimit Gazetari Nebil Çika ka realizuar një intervistë me poetin disident Visar Zhiti, ku ky i fundit flet për revoltën e Qafë