999 rezultate për

komuniste

DOKUMENTI/ Si bëhej kontrabanda e cigareve në Itali nga qeveria komuniste (FOTO LAJM) Për herë është publikuar një dokument i kontrabandës së cigareve (ka dyshime edhe për mallra të tjera) që zhvillonte sht
Protesta e banorëve të Sharrëz, Julian Deda paralajmëron Veliajn Aktori i njohuri i humorit Julian Deda, njihet si mbështetës i partisë Demokratike, dhe këto ditë ka qenë shumë aktiv n
“Si e refuzoi Musine Kokalari Nexhmijen për t’u bërë komuniste” Merita Shkupi, aktivistja e komunitetit shqiptaro-amerikan: “Armiqësia me regjimin komunist që në vitet e luftës. Pohimi
DOKUMENTI/ Kur komunistët dënonin me burg për jetë si agjent të CIA-s, babanë e Adriatik Llallës Prej disa ditësh drejtësia shqiptare është tronditur nga akuzat dhe kundër akuzat mes prokurorit të përgjithshëm Adriati
Deputeti i PS-së shpërthen sërish ndaj PD-së: Akuza komuniste, mos hidhni baltë se do përballeni me prokurorinë Si çdo të enjte edhe sot ka nisur séanca parlamentare ku fjalën e parë e ka marrë deputeti socialist Xhemal Qefalia i ci
RAPORTI/ Fëmijët e komunistëve në demokraci kanë zënë punët më të mira Sipas një analize nga Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim mbi pabarazitë në gjetjen e një vendi pune rezulton se
"Ndizen gjakrat"/ Çili: Nuk kthehen më komunistët e tu. Bushati: Do ekzekutohesh Analisti Andi Bushati dhe botuesi Henri Çili kanë patur një konflikt mbrëmjen e djeshme. Të ftuar në emisionin ‘Të Pa Ek
Linin vajzat e huaja shtatzënë, si kompromentoheshin studentët shqiptarë në vendet komuniste Ata pak studentë që patën privilegjin të diplomoheshin jashtë shtetit gjatë regjimit komunist, ishin objekt i vëzhgimit
'Dashuria për Enverin', Bashkim Shehu: Nuk është statistikë e popullsisë, po e moshave mbi 55 vjeç Së fundmi, një studim i OSBE-së në Shqipëri ka treguar se 52% e shqiptarëve e duan ende Enver Hoxhën. Studimi tregon se
Shqipëria e katërta në Evropë për shpenzimet e dasmave “Dy martohen 100 tërbohen” jo më kot kjo shprehje ka gjetur vend në çdo dasëm shqipëtare. Sipas të dhënave të fundit
Nga jurist në lider të komunistëve, njihni diktatorin e Kubës (FOTO) Udhëheqësi kubanez, i njohur si "Máximo líder", Fidel Castro - ndërroi jetë. Trashëgimia e tij është mjaft e kontestuar.
DOKUMENTI SEKRET/ Nexhmije Hoxha kërceu rreth kokës së prerë të italianit. Shoqët i bëri prostituta (FOTO) Një dokument sekret, historik, shkruar në 1952 nga të huajt hedh dritë mbi krimet e komunizmit dhe konkretisht të bashkë
E vërteta e puthjes "homoseksuale" të dy partizanëve ditën e çlirimit të Tiranës (FOTO) Një foto e dy partizanëve duke u puthur në buzë, e publikuar në ekspozitën e Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave mbi
Nishani: Disa politikanë nuk ndahen dot nga e kaluara komuniste Presidenti i Republikës Bujar Nishani tha se Shqipëria nuk është ndarë ende nga e kaluara komuniste. Në një aktivitet
Hapen arkivat/ Koha kur Enver Hoxha i jepte pushtet serbit Dushan Mugosha (FOTO LAJM) Ish-kreu i Arkivit të Shtetit, Kastriot Dervishi ka publikuar një dokument të Arkivit të Partisë Komuniste të Jugosllavi
KOMENT/ Dasma e Princit Leka dhe ndotja ideologjike e shoqerisë shqiptare Nga Enver Bytyçi Dasma e princit Leka ka nxjerre ne siperfaqe edhe njehere mjerimin dhe ndotjen ideologjike qe e
Sot në botë kanë mbetur vetëm pesë vende komuniste në botë Komunizmi lindi në vitin 1917, kur Rusia vendosi të kthehej në një vend komunist dhe me dhjetra vende të tjera nën ndiki
Pse duhet të dënohen krimet e komunizmit Komunizmi ka mbetur si mumia e Leninit në sheshin e Moskës – kufomë e pavarrosur, e cila provokon kërshërinë e shikue
Fshijnë parrullat komuniste, ja çfarë thotë Koço Kokëdhima Aktivistët e Partisë Demokratike kanë fshirë parrullat që nga koha e komunizmit në disa pjesë të jugut të vendit. Men
2 Prill 1991, masakra e fundit e komunistëve shqiptarë (VIDEO) Sot përkujtohen ngjarjet e 2 prillit të vitit 1991, apo siç njihet ndryshe masakra e fundit e komunizmit në Shqipëri.