999 rezultate për

klimatike

Bimët dhe kafshët rrezikohen të zhduken Pyjet më të mëdha të botës mund të humbasin më shumë se gjysmën e bimëve të tyre deri në fund të shekullit, nëse vendet
Bien rezervat ujore afrikane nga ndryshimet klimatike Edhe përpara ndryshimeve klimatike, madje edhe para “Ditës Zero”, kur Kejp Tauni (Cape Town) ishte i privuar nga uji në
Shkenca në kërkim për korale që u rezistojnë ndryshimeve klimatike Shkëmbinjtë koralorë janë baza e ekosistemit që mbështet gati një të katërtën e të gjitha specieve detare, por për shkak
Disa fakte interesante që nuk i dinit për arinjtë polarë (FOTO LAJM) Arinjtë polar ose arinjtë e bardhë janë ndër kafshët më të bukura në planetin tonë. Por pavarësisht kësaj, ato janë
Macron: Bota po humb luftën kundër ndryshimeve klimatike Presidenti francez, Emmanual Macron, u ka thënë qindra liderëve dhe kompanive ekzekutive se, “jemi duke humbur betejën”,
Disa fakte interesante që nuk i dinit për arinjtë polarë (FOTO LAJM) Arinjtë polar ose arinjtë e bardhë janë ndër kafshët më të bukura në planetin tonë. Por pavarësisht kësaj, ato janë
Pasojat e ndryshimeve të klimës nuk përballohen pa bashkëpunim rajonal Autoritetet e Ballkanit Perëndimor përgjegjës për ndryshimet mjedisore dhe klimatike u mblodhën sot në panelin e nivelit
Ndryshimet klimatike, Maqedonia e teta për nga rrezikshmëria Maqedonia renditet në vendin e tetë të tabelës me vendet më të rrezikuara në botë nga ndryshimet klimatike për vitin 201
Disa fakte që nuk i dinit për arinjtë polarë (FOTO LAJM) Arinjtë polar ose arinjtë e bardhë janë ndër kafshët më të bukura në planetin tonë. Por pavarësisht kësaj, ato janë
Maqedonia do të ratifikojë Marrëveshjen e Parisit për ndryshimet klimatike Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor (MMJPH) informon se Qeveria e Maqedonisë, me propozim të tyre në
Apostolova: BE e përkushtuar për mbrojtjen e mjedisit në Kosovë Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë Nataliya Apostolova deklaroi sot se BE i kushton vëmendje të madhe sfidav
Bashkëpunim ndërkufitar Maqedoni-Bullgari për ndryshimet klimatike Organizata joqeveritare (OJQ) nga rajoni ndërkufitar Maqedoni-Bullgari kanë hartuar politika të përbashkëta integruese p
SHBA-të tërhiqen zyrtarisht nga Marrëveshja e Parisit për ndryshimet klimatike Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ka njoftuar se SHBA-të janë tërhequr nga Marrëveshja e Parisit për ndryshimet klima
Trump do të tërhiqet nga marrëveshja për klimën? Sipas disa mediave amerikane, Presidenti Donald Trump do të tërhiqet nga Marrëveshja e Parisit për Ndryshimet Klimatike,
“Ora e Tokës”, e gjitha bota fik dritat për të kursyer energji (FOTO LAJM) Dritat në të gjithë botës janë fikur në orën 20:30 të shtunën mbrëma, për të shënuar për të dhjetin vit me radhë atë që
NASA: Këto fotografi dëshmojnë se ndryshimet klimatike janë reale (FOTO LAJM) Disa foto të publikuara së fundmi nga NASA dëshmojnë se planeti ynë më të vërtetë ka pësuar ndryshime drastike nga ndrys
Marrëveshja për ndryshimet klimatike hyn në fuqi më 4 nëntor Zyra e OKB-së për informim ka bërë me dije se është kaluar pragu i dytë i nevojshëm që marrëveshja e Parisit për ndryshi
Ja cili do të jetë shkaktari i gjysmë milion vdekjeve në vitin 2050 Ekspertët paralajmërojnë se në vitin 2050 të paktën një gjysmë milioni personash do të ndërrojnë jetë për shkak të ndiki
Ja rreziqet më të mëdha që i kanosen botës në vitin 2016 Bota më 2016 pritet të njohë një sërë rreziqesh. Një nga evidentet dhe që thuajse të gjithë e dinë është rreziku që
Shqipëria përshëndet marrëveshjen për klimën në Paris Shqipëria ka përshëndetur marrëveshjen e arritur të shtunën në samiti të gjatë mbi ndryshimet klimatike të quajtur edhe