999 rezultate për

kadare

Qosja: Kadare kërkon të ndryshojë biografinë e tij Studiuesi i njohur Rexhep Qosja, në një intervistë për gazetarin Alfred Peza në emisionin “Debat”, në “Vizion Plus”, jep
Kadare: Unë President? Kurrë, kurrë, kurrë Ka patur gjithmonë një tendencë mediatike për të luajtur me tezën apo idenë e zgjedhjes së Ismail Kadaresë në postin e P
Helena Kadare shpallet autorja e vitit në Panairin e Librit Panairi i Librit po vazhdon të ngjallë një interes të madh tek lexuesit vendas por edhe te ata të huaj, përfshirë edhe a
Helena Kadare wins the price of Book Fair Tirana 2011 Book Fair Tirana 2011declared on Saturday the winners of 14th edition, with Helena Kadare being the best author for the
Bulku ngre padi: Nuk kam qenë e dashura e Kadaresë Deputetja e Partisë Demokratike, Rajmonda Bulku ka hedhur në gjyq gazetarin Kastriot Myftaraj duke e akuzuar për shpifje
Kadare “playboy” shqiptar i shekullit të XX-të Dje, në emisionin "Pasdite në Top-Channel" në TCH, gazetari Kastritot Myftaraj ka dhënë një intervistë për gazetarin Fla
Kadare: Albania is in Europe "Albania is in Europe and our nation is just becoming again an European nation,” renowned writer Ismail Kadare, a leadin
A (s)ka sot krizë të ndërgjegjes intelektuale (Apeli i Kadaresë)? 1. Kadareja si zë i ndërgjegjes intelektuale Ideja rreth këtij shkrimi më lindi kur këto ditë të gjitha të p
Kadare proposes Basha to withdraw from the race The greatest writer of Albanian literature Ismail Kadare, sent an open letter to the candidate of the coalition "Allianc
Kadare-Bashës: Tërhiqu nga gara Shkrimtari më i madh i letërsisë shqipe Ismail Kadare, i ka dërguar një letër te hapur kandidatit të koalicionit "Alean
Mbi racizmin e Kadaresë Zoti Kryeredaktor, lexova para disa ditësh një dyfaqësh të botuar në gazetën “Panorama”, ku spikat letra që shkrimtari I
Kadare: Two Albanian states in the Balkans Acclaimed writer, Ismail Kadare has expressed confidence that in the future relations between Kosovo and Serbia will be
Kadare: Dy shtete shqiptare në Ballkan Shkrimtari i mirënjohur, Ismail Kadare ka shprehur besimin se në të ardhmen raportet mes Kosovës dhe Serbisë do të jenë
Kadare shpallet i pafajshëm Gjykata e Tiranës liron Ismail Kadaren nga për akuzën e ngritur ndaj tij për shpifje. Akuza e ngritur ndaj Kadaresë nga
Kadareja nderohet me çmimin "Lerici Pea" Edicioni i 57-të i çmimit për promovimin e poezisë "Lerici Pea" fitohet nga shkrimtari shqiptar Ismail Kadare, me motiva
Rrëfimi i Kadaresë: U detyrova të arratisesha nga Shqipëria Para 20 vjetëve në kohën kur kishte rënë Muri i Berlinit dhe revolucioni kadife transformoi Çekosllovakinë si dhe pasi
Tufa: Kadareja shprehu thelbin e problemit per te gjithe shqiptaret Shkrimtari Ismail Kadare ka shprehur thelbin e problemit për të gjithë shqiptarëve. Kështu u sh
Kadare anulon viziten ne Greqi Thirrjet raciste antishqiptare të ushtarëve grekë gjatë paradës së 25 marsit në Athin
Kadare per mediat franceze: Perse nuk pranova te behem president Ismail Kadare jep një intervistë të jashtëzakonshme për median franceze. Gjeniu i letrave shqip
Kadare fitues i Cmimit "Rexhai Surroi" per roman Ismail Kadare është fituesi i sivjetshëm i Çmimit “Rexhai Surroi” për Roman. Jur