999 rezultate për

kadare

Teuta Hoxha: Nexhmija i tha kreut të Gardës ‘le ta djegin shtëpinë, s’dua gjak’ “Enver Hoxha arriti që të hiqte dorë nga posti i Kryeministrit dhe Ministrit të Jashtëm dhe të bëhej vetëm sekretar i pa
Kadare, kandidat për çmimin “The Indipendent" Shkrimtari Ismail Kadare është kandidat i çmimit të letërsisë artistike të huaj “The Indipendent" me librin e tij "Darka
Kadare: Ky shekull, më dramatiku në historinë e shqiptarëve Shkrimtari i njohur Ismail Kadare ka renditur tre ngjarje themelore që kombi shqiptar ka përjetuar gjatë këtyre 100 vite
Spitali Onkologjik vonon përgjigjet e biopsive Spitali Onkologjik në QSUT do të vonojë edhe një muaj përgjigjet e biopsive. Pacientët ankohen se në listën e pritjes du
Mbi telenovelën Hoxha-Kadare A i ke ndjekur puntatat e telenovelës ‘Kacafytje në Frontin Demokratik: kryetarja Nexhmije Hoxha krihet me n&e
A e ka kuptuar ambasadori Sequi Kadarenë? Është një ngjarje jo fort e zakontë thuajse intervista e Ettore Sequi, ambasador i BE-së në
Diskutimet mbi integrimin, Sekui takon Kadarenë Integrimi i Shqipërisë është në qendër të një takimi me ambasadorit të Bashkimit Evropian në vendin tonë, dhe shkrimtari
Dorëshkrimi i “Dimri i madh”, gykata ai kthen Kadaresë Ditën e sotme është dhënë vendimi për procesin gjyqësor mes shkrimtarit të madh Ismail Kadare dhe të vesë së diktatorit
“Kadare dhe pëlhura e imtë e fatit” Giovanni Maddalena Një miku im i mirë shqiptaro-armen me dhuroi në muajin mars dy libra të Ismail Kadaresë, “Kështjel
Dorëshkrimi sigurohet, Kadare vlerëson vendimin e gjykatës Vendimi i gjykatës për mbajtur në ruajte nga Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave të dorëshkrimit të romanit "Dimri i mad
Padia për dorëshkrimin, Gjykata: "Dimri i vetmisë së madhe" të ruhet në arkiv Pas padisë së shkrimtarit Ismail Kadare për rimarrjen e dorëshkrimit origjinal të veprës "Dimri i Vetmisë së Madhe", i c
Kadare-Hoxha, shtyhet gjyqi Shtyhet seanca gjyqësore mes shkrimtarit të famshëm shqiptar Ismail Kadare dhe bashkëshortes së ish diktatorit komunist
Dorëshkrimi, Kadare padi ndaj Nexhmije Hoxhës Shkrimtari i njohur Ismail Kadare i është drejtuar dje Gjykatës së Tiranës, për të rimarrë dorëshkrimin origjinal të vep
Unikatili: E çmoj punën e Kadaresë Reperi që cilësohet si revolucionar i muzikës, Viktor Palokaj, i njohur si Unikkatil, vlerësohet jo vetëm nga të rinjtë
Letra e Kadaresë: Nuk bëhem President Shkrimtari i njohur Ismail Kadare i është përgjigjur negativisht propozimit të studentëve të Universitetit të Shkodrës,
Studentët e Shkodrës: Kadare personi i duhur për president Këshilli studentor i Universitetit të Shkodrës përmes një letre publike ka kërkuar që shkrimtari i madh shqiptar Ismail
Ismail Kadare dhe kritiku i Aleksandër Zotos Më 28, 29 dhe 30 maj 2008 u mbajt në Universitetin Paris X (Nanterre La Défence) Kolokuiumi Ndërkombëtar “Lecture d’Isma
Kadare refuzon ofertën për postin e Presidentit Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare ka hedhur poshtë mundësinë e kandidimin të tij si President. Gjatë ditës së
Ismail Kadare Ismail Kadare lindi më 28 janar 1936 në Gjirokastër, ku përfundoi edhe arsimin e mesëm; më 1958 mbaroi degën e Gjuhës e
Ismail Kadare kandidat për çmimin "Nobel" në letërsi Në emër të Kryesisë së Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, kryetari i saj, akademik Gudar Beqiraj ka propozuar shkrimt