999 rezultate për

kadare

Agolli: Kadare, shpëtoi prej meje nga dënimi Shkrimtari i njohur Dritëro Agolli në një intervistë për gazetën Panorama zbardh marrëdhëniet e tij me udhëheqësit e lar
Nis faza e tretë e rehabilitimit të shtëpisë së Ismail Kadarese Vijojnë punimet për rikonstruksionin e shtëpisë së shkrimtarit Ismail Kadare në Gjirokastër nderkohë që punimet kanë hyr
Kadare: Kurthi serb - turqizimi i shqiptarëve - armiqësi në Evropë Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare është shprehur se serbët kanë ngrtur një kurth për shqiptarët, duke i konsideruar ata
Haradinaj takon në Tiranë Ismail Kadarenë Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj është takuar në Tiranë me shkrimtarin e mirënjohur shqiptar, Ismail Kadare. Haradi
Kadare dhe Agolli reagojnë për cështjen Visha Ismail Kadare e Dritëro Agolli reagojnë sërish në lidhje me vendimin Presidencës për të mos falur Nazime Vishën, e cila
Kadare: Debati për rishkrimin e historisë nisi mbrapsht Për shkrimtarin Ismail Kadare debati për rishkrimin e historisë në Shqipëri ka filluar mbrapsht. Në një intervistë për g
Kadare dhe Agolli i kërkojnë shtetit të falë Nazime Vishën Gjashtë personalitete të mirënjohura të letërsisë, muzikës dhe artit përmes një letre i kërkojnë shtetit shqiptar të tre
Kadare: Kosova-Turqi? E kam shkruar prej kohësh te libri “Mosmarrëveshja” “Qenia e Shqipërisë u detyrohej dy mburojave: shtetit osman dhe shtetit komunist. Kështu do të vazhdonte përpunimi në tr
Almeda Abazi: "Daja", adhurues i madh i Shqipërisë dhe Kadaresë Almeda Abazi e takoi aktorin turk Tuncel Kurtiz dy ditë para se ai të ndërronte jetë. "Ishte kureshtar për Shqipërinë dh
Kur Ismaili dhe Helena tymosnin marihuanë Ismail Kadare duket se vërtetë kishte përjetuar një periudhë liberale pas largimit nga Shqipëria më 1990. Shkrimtari më
Jahjaga: Kontributi i Kadaresë i jashtëzakonshëm (FOTO-LAJM) Presidentja e Republikës së Kosovës Atifete Jahjaga, priti sot në takim shkrimtarin e shquar shqiptar, zotëri Ismail Kad
Kadare: Kombi shqiptar me rrënjë të vjetra në Evropë Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare mbrëmë është nderuar me çmimin e madh ndërkombëtar "Ali Podrimja", i cili është
Kadare: Shpifje makabër që turqit na mbrojtën nga sllavët Fundjavën që lamë pas, në Këln ishte i ftuar shkrimtari Ismail Kadare i shoqëruar nga bashkëshortja e tij dhe shkrimtarj
Komunitetet fetare kundër Kadaresë Tre komunitet shqiptare janë shprehur kundër mendimit të Ismail Kadaresë se shqiptarët i braktisën kishat e xhamitë 20 v
Gjirokastër, nis restaurimi i shtëpisë së Kadaresë Pas dy vitesh pezullimi nis ristaurimi i shtëpisë së Ismail Kadaresë. Ky investim do te thote kthim në identitet të kësa
“New York Times”: Kadare, kundër tiranisë “Kundër tiranisë”. Kështu titullohet kritika letrare që “New York Times” ka botuar për romanin e Ismail Kadaresë “Darka
Ismail Kadare, në garë për çmimin letrar “The Indipendent Ismail Kadare është përzgjedhur mes gjashtë shkrimtarëve të cilët janë në garë për marrjen e çmimit “The independent F
Kadareja, gabi i mendimit shqiptar Kjo është vetëm një parafjalë, një fillim i butë për mbrapshtitë e shumta t
Kadare: Turqia po bën agresion kulturor Shkrimtari shqiptar i përmasave botërore Ismail Kadare ka konfirmuar se ka nënshkruar peticionin kundër rishikimit të hi
Kadare, një nga firmëtarët e peticionit për rishikimin e historisë Shkrimtari Ismail Kadare, ka pranuar se ka firmosur një peticion kundër rishikimit të historisë nën mbikëqyrjen e autori