999 rezultate për

kadare

Kadareja, gabimi i mendimit shqiptar nga Hysamedin FERAJ - Kjo është vetëm një parafjalë, një fillim i butë për mbrapshtitë e shumta të Ismail Kadaresë në
Ismail Kadare: Rezistenca e Shqipërisë kundër shtypjes fetare Nga Karl-Markus GAUSS I lindur më 1936 në Gjirokastër në jug të Shqipërisë Ismail Kadare hyn në mesin e rrëfim
Kadare nderohet me një ceremoni në Kongresin Amerikan Shkrimtari Ismail Kadare është nderuar me një ceremoni në Kongresin amerikan. Në ndërtesën e Kapitolit, në Uashington ës
Ja çfarë mendon Kadare për largimet nga Kosova Shkrimtari Ismail Kadare ka qenë disa ditë më parë në Izrael ku dhe iu dorëzua çmimi “Jeruzalem” për shkak të veprave të
Kadare: Nuk është katastrofë nëse nuk e fiton Nobelin Ismail Kadare shpesh ka konkuruar për çmimin Nobel, por se kurrë nuk e ka fituar atë. Në një intervistë për AFP, Kada
Rama uron Kadarenë: Shqipëria shihet me respekt kur flitet për të Përmes një postimi në Facebook, kryeministri Rama ka uruar shkrimtarin e madh Ismail Kadare, nderuar një natë më parë me
Ismail Kadare fiton çmimin Jeruzalemi 2015 Shkrimtari i mirënjohur Ismail Kadare ka fituar çmimin “Jeruzalemi” për vitin 2015. Mësohet se ky çmim do t’i dorëzohet
Kadare: Jemi komb evropian Shkrimtari i njohur shqiptar Ismail Kadare duke komentuar ngjarjet në Paris është shprehur se shqiptgarët janë një komb
Si e bojkotoi Sali Berisha zgjedhjen e Kadaresë në Akademinë Franceze Që prej vitit të largët 1996, Ismail Kadare është zgjedhur anëtar i përhershëm i Akademisë Franceze të Shkencave Politik
Kadare i kundërpërgjigjet Vehbiut: Asnjë përgjigje ndaj shpifësve Një shkrim që Ardian Vehbiu ka botuar në gazetën italiane "Lettera Internazionale" ka shkaktuar polemika të shumta. V
Këshilltari i Thaçit shkruan poezi të Kadaresë Hashim Thaçi nga kryeministër ka rënë "një kat" më poshtë, duke u bërë zëvendës i Isa Mustafës. Por, Thaçi është zhve
Do të vë bast për “Nobelin” e Kadaresë Christian Lorentzen I humba 20 stërlina në bastet në Ladbrokes sepse Kadare nuk e fitoi çmimin “Nobel”. Në mo
Kadare: Shteti shqiptar nuk e ka në program bashkimin me Kosovën Shkrimtari shqiptar me famë botërore, Ismail Kadare, në një intervistë për gazetën italiane, "La Repubblica", ka thënë s
Kadare awarded "Jeronim De Rada" prize Albanian writer Ismail Kadare was awarded the "Jeronim De Rada" prize. In an event held during the "Book Fair" in Tirana
Kadare nderohet me çmimin “Jeronim De Rada” Shkrimtari Ismail Kadare është nderuar me çmimin “Jeronim De Rada”. Gjatë një aktiviteti të mbajtur gjatë “Panairit të L
Luan Krasniqi: Ismail Kadare, gjeniu ynë që gjithë bota e ka zili Ish-boksieri, Luan Krasniqi ka realizuar një foto me Ismail Kadarenë dhe e ka postuar në rrjetin social, Facebook. Kr
Ismail Kadare nuk merr Nobelin, festë në familjen e Rexhep Qoses? Lajmi se Ismail Kadare nuk e ka fituar çmimin "Nobel" ka bërë të gëzuar familjen Qosja. Sipas gazetës Exprees, me bu
Kadare nuk e fiton prapë Nobelin Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare nuk ka arritur ta fitojë sëirsh Nobelin për letërsinë në vitin 2014-të. Nobeli për
Kadare fails to win the Nobel Prize in Literature Albanian writer, Ismail Kadare failed to win the Nobel Prize in Literature again in 2014. This year's prize went to the
The Independent: Kadare glorifikoi mitet ballkanike Ismail Kadare ishte shembulli i "braktisjes' së disidencës dhe "të mbajturit mirë" me regjimin, por duke e kritikuar atë