999 rezultate për

kadare

Ismail Kadare: Glorifikimi i Enver Hoxhës? Ja e vërteta për mbledhjen e 81 partive Intervista e Ismail Kadaresë, shkrimtarit më të madh të gjallë të botës shqiptare dhe njeri ndër më të mëdhenjtë e kohës
“Rivaliteti mes Kadaresë e Dritëroit nxitej nga politika" Çfarë ndryshoi te Dritëroi pas viteve ’90? Mënyrën e komunikimit me njerëzit, botëkuptimin për jetën, ai e ruajti edhe p
KOMENT/ Debati për Dritëroin, Kadare, shijet e Ramës dhe poezitë për Enver Hoxhën Nga Blendi Fevziu* Ikja nga kjo jetë e Dritëro Agollit, ka rihapur një debat të ndezur që në thelb ka qëndrimin
RRËFIMI/ Kur Ismail Kadare dhe Dritëro Agolli nuk flisnin me njëri-tjetrin E nëse deri më tani kemi mbajtur dorështrëngimin Nano-Berisha si pajtimin e shekullit, pa dyshim që ajo mes Kadaresë dhe
Ismail Kadare reagon për vdekjen e Agollit: Lajmi më tronditës i këtij dimri Pas lajmit të hidhur të ndarjes nga jeta të shkrimtarit Dritëro Agolli ka reaguar edhe Ismail Kadare. Shkrimtari, Ism
Ismail Kadare: Pse i urrente dhe i shkatërroi Enveri kafenetë Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare është një figurë madhore e letërsisë. Librat e tij të botuar nga “Fayard” janë epope t
Kadare: Gratë që tradhtonin burrat në komunizëm ishin heroina Në një analizë me titull “Apoteoza e Marrëzisë”, Viktor Malaj shkruan ndër të tjera edhe për një shkrimtar të shquar që
Kadare: Ekstremizmi nuk gjen vend mes shqiptarëve Sipas shkrimtarit Ismail Kadare, ekstremizmi fetar është diçka që bie ndesh me moralin historik shqiptar dhe me një nga
Kadare dhe Agolli, nekrologji për Teodor Laçon Shkrimtari i njohur Teodor Laço ndërroi jetë në orët e para të mëngjesit të sotëm. Bashkëkohës të tij si edhe intelektua
Koha kur Nënë Tereza telefonoi Bill Clinton: Biri im, bëj diçka për shqiptarët e mi Gjatë luftës në Kosovë, Nënë Tereza i telefonoi presidentit të atëhershëm amerikan Bill Clinton dhe iu lut që të ndërhyn
Ismail Kadare shtrohet në spital Shkrimtari i njohur Ismail Kadare gjatë kësaj të mërkure është shtruar në Spitalin Amerikan në kryeqytet. Lajmin e ka
Rama niset për Paris Pasditen e sotme, kryeministri Rama do të marrë pjesë në ceremoninë e nderimit të shkrimtarit Ismail Kadare, me titullin
Kadare merr titullin “Komandant i Legjionit të Nderit” Shkrimtari i mirënjohur Ismail Kadare do të marrë ditën e sotme titullin “Komandant i Legjionit të Nderit” nga president
Ismail Kadare shpallet “Qytetar Nderi” i Pejës Shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare është shpallur “Qytetar Nderi” i Pejës dhe laureat i Takimeve ndërkombëtare le
Kadare: Shqiptarët më afër Europës Sipas shkrimtarit të madh shqiptar Ismail Kadare, shqiptarët janë më afër Europës se kurrë. Kadare ka shkuar në Kosovë m
Të mos e bëjmë letërsinë futboll dhe politikë! Nga Jakup Krasniqi! Shkas për të shkruar këtë shkrim është shkrimi i Ndriçim Kullës për kadarefobinë e Rexhep Qosjes,
Kadare dhe Agolli nderohen me fanellën e Kombëtares (VIDEO) Presidenti i FSHF-së Armand Duka i ka dhuruar fanellën e Kombëtares së Futbollit shkrimtarit të njohur Ismail Kadare.
Kadare nderohet me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar” Presidenti Bujar Nishani mori sot pjesë në Konferencën Shkencore Ndërkombëtare “Shekulli i Kadaresë” organizuar nga Akad
Vajza e Kadaresë ambasadore në OKB Komisioni i Jashtëm ka miratuar ditën e sotme kandidaturën e Besiana Kadaresë, si ambasadore e Shqipërisë në OKB. Be
Bushati propozon vajzën e Kadaresë ambasadore në OKB Ministri Ditmir Bushati ka propozuar si ambasador të Shqipërisë në Japoni, Gjergj Teneqexhiun, aktualisht drejtor i Kabi