999 rezultate për

kadare

82 vite të arta, sot feston ditëlindjen Ismail Kadare Ditën e sotme feston ditëlindjen shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare. Shkrimtari i madh shqiptar mbush plot 82
Shtëpia e Kadaresë dhe Agollit kërkohet për muze, Sadija flet e prekur Bashkia e Tiranës kërkon të kthejë në muze, shtëpitë e dy shkrimtarëve: Ismail Kadaresë dhe Dritëro Agollit. Bëhet fj
Ismail Kadare fiton çmimin ‘'Nonino 2018'’ në Itali Shkrimtari i njohur shqiptar Ismail Kadare është fituesi i çmimit ‘'Nonino 2018'’. I mbajtur për të 43-it vit rradhazi n
Helena rrëfen të pathënat mbi jetën e Ismail Kadaresë Deri dje, nuk ka qenë aq e zakonshme që Helena Kadare të shfaqej jo vetëm pa të shoqin, por pa pasur një arsye konkrete
Kjo është Besiana, vajza e Kadaresë që votoi kundër Trump në OKB (FOTO LAJM) E bija e shkrimtarit të madh Ismail Kadare, Besiana Kadare është ambasadore e Shqipërisë në OKB. Mbrëmë në rezulutën
Shpallet Nobeli i Letërsisë, a e fitoi Kadare? Është shpallur sot çmimi Nobel për Letërsinë ku kandidat ishte edhe shkrimtari i njohur shqiptar Ismail Kadare. Çmimi
Ndiqeni live ndarjen e çmimit NOBEL ku merr pjesë edhe Ismail Kadare (VIDEO) Pothuajse ka filluar ceremonia në të cilën do të vlerësohen kandidaturat për ndarjen e çmimit Nobel. Në mesin e yjeve
Në orën 13:00 shpallet fituesi i çmimit Nobel, konkurentë janë edhe Kadare e Donald Trump Akademia Suedeze njofton se çmimi Nobel për Letërsi do të ndahet sot me fillim nga ora 13:00, ndërsa shkrimtari i njohur
Sot shpallet nobeli në letërsi, Kadare kandidat Një vit pasi Akademia Suedeze befasoi me Bob Dylanin si laureat të çmimit “Nobel” për letërsi, juria po përgatitet të zb
Lubonja "bombardon" Kadarenë: Është oborrtar i të gjitha regjimeve (VIDEO) Fatos Lubonja i është përgjigjur të enjten në mbrëmje, në emisionin “Të paekspozuarit” të Ylli Rakipit një interviste që
Lubonja sulmon Kadaren: Si është vërteta e arrestimit tim Fatos Lubonja i është përgjigjur me një intervistë akuzave të shkrimtarit të njohur Ismail Kadare. Gjatë një intervi
Liri Lubonja bën Kadarenë për "një lek": Ju tregoj lidhjet e Todit dhe Fatosit Ata dikur kanë qenë miq shtëpie. Ndanin mendime, shkëmbenin dorëshkrime, libra… Miqësi që vazhdoi edhe pas rënies së sis
Liri Lubonja i përgjigjet Kadaresë: E vërteta për lidhjet e Todit me Fatosin Ata dikur kanë qenë miq shtëpie. Ndanin mendime, shkëmbenin dorëshkrime, libra… Miqësi që vazhdoi edhe pas rënies së sis
Kadare i nxjerr të "palarat" Lubonjës: I rëndomtë, ka akuzuar babanë e tij Shkrimtari i madh Ismail Kadare në një intervistë ekskluzive për emisionin “Studio e Hapur” të gazetares Eni Vasili në N
Veshja e papërshtatshme e gazetares që intervistoi Kadarenë Për shumë kohë shkrimtari i njohur shqiptar Ismail Kadare ka qëndruar larg vëmendjes së medias. Kadare ka lënë për pa
"Jashtëqitje e kombit" dhe "jevgë" për serbishten, Kadare flet për dy shpifjet Shkrimtari i madh Ismail Kadare komentoi letrën drejtuar botuesit Henri Çili, në të cilën shprehej se nuk ia falte Fatos
Zgjedhja e Ruçit kryetar Kuvendi, reagon për herë të parë Kadare Zgjedhja e Gramoz Ruçit në krye të Kuvendit të Shqipërisë ka shkaktuar debate të mëdha mes figurave publike për shkak të
Publikohen fotot e rralla të Ismail Kadaresë (FOTO LAJM) I veshur me një kostum të bardhë, pantallona të shkurtra dhe bluzë, djaloshi që nuk duhet të jetë më shumë se 4 vjeç she
Sulmuan Kadarenë, gazetari ironizon Demaliajn, Nanon dhe Palluqin Gazetari dhe publicisti, Çerçiz Loloçi ka postuar një shkrim të tijin në Facebook ku ka ironizuar ata që kanë sulmuar Is
KOMENT/ “Mos ma prekni Kadarenë”! Miti dhe realiteti Nga Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi “Mos ma prekni Kadarenë”! – është një thirrje të cilën e lexova thënë nga goja