999 rezultate për

jugosllave

Veseli: Pavarësia e Malit të Zi i ka hapur rrugë Kosovës Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëkohësisht edhe kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli ka uruar Malin
Thaçi: Të rinjtë tanë u vranë pabesisht Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi është shprehur se sot kujtohen të rinjtë e vrarë në armatën jugosllave,
Ja si u bë shpërngulja e shqiptarëve nga Jugosllavia e Greqia drejt Turqisë Sot behën 93 vjet nga marrëveshja turko-greke për shkëmbimin e popullatës e cila u nënshkrua në Lozanë të Zvicrës. Më
Nacionalizmi serb nga “Nacertanije” te Mbretëria Jugosllave Leksionet 13 dhe 14 lidhen me dy tema të ngjashme – nacionalizmi Grek dhe ai Serb – dhe janë renditur në një mënyrë të t
Haga liron kriminelin serb, vuan nga kanceri Gjykata e Hagës do ta lerë të lirë gjeneralin serb, Vladimir Lazarevic, bën të ditur gazeta "Veçernje Novosti". Ish gje
Fantazma e Mehmet Shehut në ambasadën jugosllave Pas demonstratave studentore të Universitetit të Prishtinës në mars 1981 dhe më pas, në prill, përhapur në të gjithë kra
‘Çakejtë’ serb pretendojnë pafajësinë për masakrat në Kosovë Dymbëdhjetë ish-anëtarë të Skuadrës 177 të Ushtrisë Jugosllave të Ndërhyrjes, të cilët po gjykohen për torturë dhe grabi
“Në shtetet e ish-Jugosllavisë udhëheqin spiunë të UDB-së” Shumë prej njerëzve që qëndrojnë në pozita të larta drejtuese në shtetet e ish-Jugosllavisë kanë qenë funksionarë dhe ba
Masakra e Tivarit, urdhëri i Enverit: Vrisni kosovarët reaksionarë Uran Butka - Masakra e Tivarit, apo më gjerë, tragjedia e Tivarit, është një nga plojat më të mëdha, më të përgja
Interpoli kërkon arrestimin e 17 luftëtarëve jugosllavë, mes tyre dhe një deputet serb BIRN Interpoli të mërkurën nxori një lajmërim duke bërë thirrje për arrestimin e kreut aktual të komisionit pa
Rrëzohet një aeroplan në Serbi, 2 të vdekur Një aeroplan është rrëzuar në aeroportin ‘Eçka’ të Zrenjaninit në Serbi, dhe si pasojë dy persona kanë humbur jetën.
Enver Hoxha i preferuari i jugosllavëve, u bë mit nga Mugosha dhe Popoviçi (FOTO LAJM) Libri me fakte historike të mirëqëna e shkencore "Sundimi pa pushtim. Shqipëria 1945 - 1948" me autor Luan Dodën është v
"Enver Hoxha lejoi UDB në Shqipëri të pushkatonte 1 mijë kosovarë" Replikë historianësh për shqiptarët gjatë Luftës së Dytë Botërore. Masakra e Tivarit, apo më gjerë, tragjedia e Tivar
Iseni: Për Shkupin kanë luftuar edhe shqiptarët Shkupi, sot kryeqytet i Maqedonisë, dikur kryeqendër e Dardanisë ka përjetuar luftra të mëdha në periudha të ndryshme hi
Politikanët nacionalistë të Ballkanit që u bënë tatuazhe (FOTO LAJM) Tatuazhet me personalitete politike nacionalistë në Ballkan po bëhen mjaft popullore. Një traditë e mëparshme e tatua
Zbulohen dokumentet e CIA-s për agjentët jugosllavë: Nuk flasin, nuk pijnë, mbajnë mend shumë mirë Dokumetat sekrete të CIA-s, të mbajtura sekrete për vite me rradhë lidhur me shërbimin e fshehtë jugosllav, më në fund j
Vdes ministri i fundit jugosllav Veljko Kadijeviç, ministri i fundit i mbrojtjes i Republikës Federative Socialiste të Jugosllavisë vdiq në ekzil në shtp
Shefqet Ismajli: Baton Haxhiu ka qenë pjesë e UDB-së jugosllave Agronomi Shefet Isjmali nga Vitia, sjell dëshmi për “Kosova Sot”, për përfshirjen e Baton Haxhiut me shërbimin sekret ju
Po zbulohen të fshehtat e UDB-së jugosllave? Në Hagë janë në gjyq ish-bosët e spiunazhit jugosllav, Zdravko Mustaç dhe Josip Perkoviç. Ata akuzohen për vrasje.
Skandal, media maqedonase si mediat e Koresë së Veriut, gënjen njerëzit Fotografitë nga Asambleja e OKB-së, ku po merrte pjesë presidenti Gjorgje Ivanov, iu janë nënshtruar ndërhyrjeve para pu