999 rezultate për

juglindore

Florian Bieber: E çuditshme ideja që shteti ti testojë studentët Eksperti për çështje të Evropës Juglindore, profesor në Universitetin e Grazit Florian Bieber thotë se ideja që shteti t
Së shpejti Vuçiçi vjen në Tiranë Kryeministri shqiptar Edi Rama, veç faktit se ka tërhequr investime nga Beogradi, ka takuar edhe homologun e tij serb, A
Mbahet samiti "Inovacioni i bazuar në të dhëna në Evropën Juglindore" Përfaqësues të qeverive, OJQ-ve dhe Instituteve të ndryshme nga Shqipëria, Kroacia, Serbia, Bosnnjë-Hercegovina, Bullgar
Kosova dhe Shqipëria me korrupsionin më të lartë në Evropën Juglindore Organizata ndërkombëtare "Transparency International" ka publikuar raportin e saj të fundit të titulluar "Treguesit e pe
Krasniqi: Edi Rama i dha leksion Serbisë Pas deklaratave të Edi Ramës në Serbi se Kosova është shtet i pavarur, ka reaguar edhe Jakup Krasniqi. Krasniqi ka th
Kosova, shteti i Evropës Juglindore më me shumë luftëtarë në Siri Kosova është i vetmi shtet në Evropën Juglindore që ka luftëtarë ne numer te konsiderueshem në Siri. Numri i shqiptar
Jahjaga merr pjesë në samitin e Kroacisë Presidentja Jahjaga po merr pjesë në samitin e Bërdo Brionit në Dubrovnik të Kroacisë. Në këtë samit ishin të pranish
Jahjaga takon nesër Merkelin Presidentët e shteteve të Evropës Juglindore do të takohen nesër në Dubrovnik me kancelaren gjermane, Angela Merkel.
Kosova në SEECP, Serbia bojkoton Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç ka refuzuar të marrë pjesë në takimin e SEECP, Procesi i Bashkëpunimit i Evropës
Nishani në samitin e SEECP-së Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Bujar Nishani mori pjesë sot në Samitin e Kryetarëve të Shteteve anëtare të Procesit të
Jahjaga në takimin e SEECP Presidentja Atifete Jahjaga po merr pjesë në takimin e rradhës të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore, SEECP
Ali Pajaziti zgjidhet president i Forumit Ballkanik të Sociologjisë Para disa ditëve në Universitetin e Evropës Juglindore në Tetovë (UEJL) dhe në Institutin për Hulumtime Sociologjike dhe
Këshilli Rajonal për Bashkëpunim zhvillon takimin vjetor në Bukuresht Në Bukuresht u zhvillua dje takimi i 6-të i Këshillit Rajonal për Bashkëpunimin (KBR) ku u diskutua mbi raporti i Sekre
Këshilli Rajonal për Bashkëpunim do të takohet me 19 Qershor në Bukuresht NJOFTIM - Takimi i 6-të Vjetor i Këshillit për Bashkëpunimin Rajonal (RCC) do të mbahet në Bukuresht, Rumani në 19 Qersh
Gjermania vazhdon të "godasë" Thaçin Politikanë dhe diplomatë gjermanë e kanë "goditur" jo pak me fjalë Thaçin. Ministrja e Mbrojtjes së Gjermanisë, Ursul
Mot i keq me shi dhe vranësira Moti i keq ka dominuar këto ditë në të gjithë Maqedoninë. Gjatë mëngjesit, koha ka qenë e vrejtur, ndërsa pasditja pri
Deputetë të Kosovës zhvillojnë takime në Bruksel Delegacioni i Komisionit për Punë të Jashtme të Kuvendit të Kosovës, i kryesuar nga Albin Kurti, po zhvillon një vizitë
Hoxhaj: Gjermania është partner strategjik në rrugën drejt BE-së Enver Hoxhaj, Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, është ftuar nga Instituti i Evropës Juglindore në Berlin për të m
Shqipëria në trojkën e SEECP-së në Bukuresht (FOTO-LAJM) Ministri i Punëve të Jashtme z. Ditmir Bushati, mori pjesë në Takimin e Ministrave të Punëve të Jashtme të Procesit të B
Ekonomia e Europës Juglindore në rrugën e rimëkëmbjes Vendet e Europës Juglindore janë në rrugën e rimëkëmbjes. Sipas raportit të Bankës Botërore “Rimëkëmbja e ngadaltë” kjo