999 rezultate për

jasharit

Vëllai i Adem Jasharit: Lavdi përjetë dëshmorëve që dhanë jetën për lirinë e Kosovës Në vijim të manifestimit tradicional të Epopesë së lavdishme të UÇK-së, sot në orët e mbrëmjes në Prishtinë është mbajtu
Veseli flet për Epopenë e UÇK Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka treguar se ka marrë pjesë në fillimin e ceremonisë treditore për “Epopenë e
23 vjet nga qëndresa heroike e Jasharajve! Mëngjesi i 30 dhjetorit të vitit 1991, ishte dita kur forca të mëdha policore serbe ia kishin mësy Jasharëve për të burg
Zbulohet busti i Adem Jasharit në aeroportin e Prishtinës Në Aeroportin e Prishtinës është zbuluar statuja e heroit kombëtar, Adem Jashari, pikërisht në atë aeroport që mban emri
Djali i Hamëz Jasharit: Kosova nuk është ashtu siç e donin çlirimtarët Bekim Jashari, djali i Hamëz Jasharit është shprehur se Kosova sot nuk është ashtu siç e ka dëshiruar babai i tij dhe at
Film kushtuar Adem Jasharit Figura qendrore e luftës për liri e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Jashari pritet që të përjetësohet së shpejti në
Qeveria bllokon faqen zyrtare të Adem Jasharit Faqja zyrtare e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Jashari është bllokuar përkohësisht. Nëse hyni në
13 vjet burg për vrasësin e Muhamedali Jasharit Gjykata e Apelit në Shkup e konfirmoi vendimin e gjyqit për Petar Manevski i cili u dënua me 13 vjet burg pasi i shkakt
Letra e fundit e Adem Jasharit Në arkivin e Lëvizjes Popullore të Kosovës dhe të UÇK-së ruhen mjaft dëshmi që kanë lidhje me figura të jashtëzakonshme
Ahmeti në Akademinë përkujtimore të Jasharit Sot në Akademinë përkujtimore do të mbahet 15 vjetori i rënies së Komandantit të Kumanovës, Ismet Jasharit. Pjesëmarrës
Hiqet nga sheshi, busti i Adem Jasharit përfundon në plehra Busti i Adem Jasharit është hequr nga sheshi në Rrugën e Durrësit ku ndodhej për të përfunduar në plehra. Sipas "Gazetës
Berisha dhe Basha përkujtojnë 15-vjetorin e "Epopesë së Prekazit" (FOTO-LAJM) 15-vjetori i masakrës së Prekazit është përkujtuar sot edhe në Tiranë. Në ceremoninë e organizuar nga bashkia e kryeqyte
Me një 28, edhe dita e lindjes së Adem Jasharit Përveç ditës së 28 nëntorit, 100-vjetorit të shpalljes së pavarësisë, kjo datë përkon edhe me ditëlindjen e legjendarit
100-vjetori, shtatorja e Adem Jasharit në Tiranë Kryetari i Bashkisë së Tiranës Lulzim Basha priti në një takim të hënën Kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi.
Radushë, zbulohet busti i Adem Jasharit Është bërë zbulimi i shtatores së Adem Jasharit në Radushë të Shkupit, në prani të shumë mysafirëve nga vendi dhe trevat
Për 100-vjetor, shtatore bronzi për Adem Jasharin Një nga elementet më të rëndësishme të festimeve të 100-vjetorit të Pavarësisë do të jetë shtatorja e re në bronz e Adem
104 pyetjet e Murat Jasharit për Azem Sylën Murat Jashari, vëllai i Ismet Jasharit, komandant “Kumanova”, përmes një letre dërguar mediave këtë herë ka adresuar pye
510 pyetjet e Murat Jasharit drejtuar Xhavit Halitit! Pas letrave me pyetje dërguar Fatmir Limajt dhe Ali Ahmetit, Murat Jashari, vëllai i Ismet Jasharit, komandant “Kumanova
Vëllai i Ismet Jasharit-Komandant Kumanovës pyet Ali Ahmetin Përmes një letre dërguar mediave dhe liderit të BDI-së Ali Ahmetit, Murat Jashari, vëllai i komandantit të rënë të UÇK-s
Marrëdhëniet me Thaçin - jo gjithmonë të mira, me Krasniqin - jo si më parë “Ushtria Çlirimtare e Kosovës mori emërtimin në odën e Adem Jasharit në Prekaz dhe jo në Zvicër apo gjetiu”, ka thënë nj