999 rezultate për

irak

Vdes ish-lideri i kurdëve të Irakut pak kohë pas referendumit Ish-presidenti irakian dhe lideri i kurdëve, Jalal Talabani ka vdekur në moshën 83-vjeçare. Televizioni shtetëror ira
Spanja e Iraku nuk e njohin por Kosovës nuk ia "ndjen" për Katalonjën e Kurdët Miliona kurdë të Irakut kanë votuar javën e kaluar një referendum që sipas rezultatit ka qenë pro ndarjes nga Iraku dhe
SHBA-të nuk njohin referendumin e kurdëve për pavarësi Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë deklaruar se nuk do të njohin referendumin për shpalljen e pavarësisë së Irakut të
ZYRTARE/ Dalin rezultatet përfundimtare, kurdët dëshirojnë pavarësinë nga Iraku Zona me popullësi kurde e Irakut ka publikuar rezultatet përfundimtare të referendumit për ndarjen nga Iraku që u mbajt
Parlamenti i Irakut lejon dërgimin e ushtrisë në zonat kurde, Turqia i ka forcat në kufi Parlamenti i Irakut i ka dhënë lejë kryeministrit të vendit që të angazhojë forcat e ushtrisë në zonat kurde të Irakut t
Erdogan- kurdëve: Kosova nuk është bërë shtet me 114 njohje, nuk mundeni as ju Kosova nuk është bërë shtet me 114 njohje, nuk mundeni as ju, ishte mesazhi i presidentit turk për kurdët e Irakut që or
Kurdët shpallën pavarësinë, por ja "zjarri" që i pret përreth (FOTO LAJM) Pas një referandumi popullata kurde në rajonin e Irakut po shkojnë drejt pavarësisë. Edhe pse nuk janë numëruar të gjith
Forcat Speciale të Irakut i bashkohen ushtrisë turke në kufi me kurdët (FOTO LAJM) Turqia po zhvillon prej disa ditësh një stërvitje të mëdha në kufi me Irakun e Veriut në një kohë kur kjo zonë zhvilloi
Zbulohet qyteti i zhdukur 2 000 vite më parë (FOTO LAJM) Një qytet i zhdukur rreth 2 mijë vite më parë, është zbuluar nga arkeologët në Irak, një zonat më të vjetra të populluar
Kush janë kurdët dhe përse po kërkojnë pavarësi Rreth pesë milionë njerëz në zonat me shumicë kurde të Irakut të veriut, kanë të drejtë të marrin pjesë në një referendu
Mbi 40 militantë suni ekzekutohen me varje në prani të familjarëve Në Irak janë ekzekutuar sot 42 militantë myslimanë të sektit suni të dënuar për akuza terroriste në lidhje me vrasjen e
Iraku vendos të fusë ushtrinë në zonat kurde, gati edhe Turqia Parlamenti i Irakut ka vendosur që të dërgojë forca ushtarake në pjesën veriore të vendit me qëllim ndalimin e referendu
Kryeministri turk paralajmëron luftë, vjen reagimi i Barzanit Pas fillimit të referandumit në popullatën kurde në Irak ka dalë edhe kryeministri i Turqisë, Binali Yildirim në një kon
PROFIL/ Kush është Mesud Barzani, kurdi që po sfidon katër shtete me pavarësinë e Kurdistanit Iraku i Veriut mban referendumin sot për shpalljen e pavarësisë së zonës së banuar nga kurdët etnike prej territorit të
Kurdët sot në votime për pavarësi ose drejt luftës Ka filluar sot votimi për një referandum në pjesën me popullësi kurde të Irakut, shkruan albeu.com Pavarësisht kundër
Parlamenti kalon rezolutën, ushtria turke mund të mësyjë në çdo moment në Irakun Verior Parlamenti turk miratoi pak minuta më parë rezulutën që i lejon qeverisë të përdorë ushtrinë edhe për operacione jashtë
SPECIALE/ Turqia bën ushtrinë gati për luftë, por kush i pret përtej kufirit të Irakut Verior (FOTO LAJM) Autoritetet e Irakut Veriut kanë vendosur që të zhvillojnë referendumin për shpalljen e pavarësisë së kësaj zone nga Bag
Vjen Lufta e Madhe? Ushtria turke, gati lejen që të hyjë në Irak Ndërkohë që kurdët e Irakut të Veriut janë duke u përgatitur që të zhvillojnë referendumin e shpalljes së pavarësisë dit
Kurdët pritet të shpallin pavarësinë, reagon ashpër Turqia: Pushtojmë Irakun! Autoritetet e Irakut të Veriut kanë shpallur një referendum për pavarësimin nga Bagdati zyrtar duke ngjallur mjaft tensi
Veseli: Prishtinës i duhet një si Liraku Kryetari i PDK-së Kadri Veseli ka shkruar se Lirak Çelaj dhe PDK është e vetmja forcë e ndryshimit. Sipas tij, bashkë me