999 rezultate për

irak

Forcat Speciale të Irakut i bashkohen ushtrisë turke në kufi me kurdët (FOTO LAJM) Turqia po zhvillon prej disa ditësh një stërvitje të mëdha në kufi me Irakun e Veriut në një kohë kur kjo zonë zhvilloi
Zbulohet qyteti i zhdukur 2 000 vite më parë (FOTO LAJM) Një qytet i zhdukur rreth 2 mijë vite më parë, është zbuluar nga arkeologët në Irak, një zonat më të vjetra të populluar
Kush janë kurdët dhe përse po kërkojnë pavarësi Rreth pesë milionë njerëz në zonat me shumicë kurde të Irakut të veriut, kanë të drejtë të marrin pjesë në një referendu
Mbi 40 militantë suni ekzekutohen me varje në prani të familjarëve Në Irak janë ekzekutuar sot 42 militantë myslimanë të sektit suni të dënuar për akuza terroriste në lidhje me vrasjen e
Iraku vendos të fusë ushtrinë në zonat kurde, gati edhe Turqia Parlamenti i Irakut ka vendosur që të dërgojë forca ushtarake në pjesën veriore të vendit me qëllim ndalimin e referendu
Kryeministri turk paralajmëron luftë, vjen reagimi i Barzanit Pas fillimit të referandumit në popullatën kurde në Irak ka dalë edhe kryeministri i Turqisë, Binali Yildirim në një kon
PROFIL/ Kush është Mesud Barzani, kurdi që po sfidon katër shtete me pavarësinë e Kurdistanit Iraku i Veriut mban referendumin sot për shpalljen e pavarësisë së zonës së banuar nga kurdët etnike prej territorit të
Kurdët sot në votime për pavarësi ose drejt luftës Ka filluar sot votimi për një referandum në pjesën me popullësi kurde të Irakut, shkruan albeu.com Pavarësisht kundër
Parlamenti kalon rezolutën, ushtria turke mund të mësyjë në çdo moment në Irakun Verior Parlamenti turk miratoi pak minuta më parë rezulutën që i lejon qeverisë të përdorë ushtrinë edhe për operacione jashtë
SPECIALE/ Turqia bën ushtrinë gati për luftë, por kush i pret përtej kufirit të Irakut Verior (FOTO LAJM) Autoritetet e Irakut Veriut kanë vendosur që të zhvillojnë referendumin për shpalljen e pavarësisë së kësaj zone nga Bag
Vjen Lufta e Madhe? Ushtria turke, gati lejen që të hyjë në Irak Ndërkohë që kurdët e Irakut të Veriut janë duke u përgatitur që të zhvillojnë referendumin e shpalljes së pavarësisë dit
Kurdët pritet të shpallin pavarësinë, reagon ashpër Turqia: Pushtojmë Irakun! Autoritetet e Irakut të Veriut kanë shpallur një referendum për pavarësimin nga Bagdati zyrtar duke ngjallur mjaft tensi
Veseli: Prishtinës i duhet një si Liraku Kryetari i PDK-së Kadri Veseli ka shkruar se Lirak Çelaj dhe PDK është e vetmja forcë e ndryshimit. Sipas tij, bashkë me
Shpendi tregon lutjet që i bente Liraku për koalicion Kandidati për kryetar të Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë që kundërkandidati i tij nga radhët e PDK-së, Li
ISIS merr përsipër sulmet në Irak I ashtuquajturi “Shteti Islamik” ka marrë sot përsipër në një deklaratë të publikuar nga agjencia e tij propaganduese Am
Putin paralajmëron Korenë Veriore se mund ta presë i njëjti fat si Iraku Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka bërë thirrje Koresë Veriore të mësojë nga rënia e diktatorit të Irakut, Saddam Huss
PDK kandidon Lirak Çelajn për Prishtinën? Tlirak PDK pritet të kandidojë Lirak Çelajn për komunën e Prishtinës. Vendimi do të bëhet publik pas mbledhjes së sotme të
Edhe Japonia merr masa kundër Koresë Veriore, vendos sistemin antiraketor (FOTO LAJM) Japonia ka vendosur një sistem antiraketor në zemër të Tokios pasi Koreja e Veriut kërcënoi se do të dërgonte një breshë
Sulmohet me bombë dhe breshëri armësh Ambasada irakiane në Kabul Një makinë bombë ka shpërthyer para Ambasadës irakiane në Kabul, njoftuan zyrtarët në kryeqytetin afgan. Sapo bomba s
Rreth 7,000 bashkëpunëtorë të ISIS thuhet të jenë në Irak Zyrtarë të sigurisë në Irak kanë deklaruar se në këtë vend vazhdojnë të mbesin rreth 7,000 bashkëpunëtorë të Shtetit Isl