999 rezultate për

hitlerit

Zbulohen dhjetra makina luksi në një minierë, u fshehën për t’i shpëtuar Hitlerit (FOTO LAJM) Nazismi ushqehej me paratë dhe sendet e grumbullluara që grabiteshin me forcë në vendet e pushtuara. Franca për t’u s
Historia e berberit fantazmë në shërbim të Hitlerit Në verën e vitit 1942, mes banorëve të Pascagoulas (Mississipi) u përhap paniku pasi një person i panjohur futej natën n
Hapet zyra e Hitlerit ku kaloi ditët e fundit të jetës (FOTO LAJM) Jeni kuriozë mbi të kaluarën naziste? Tani vetëm me 12 euro mundeni të vizitoni bunkerin ku Hitleri kaloi momentet më të
Shtëpia e Hitlerit në Austri do të rrënohet Shtëpia e lindjes së Adolf Hitlerit në Braunau do të shkatërrohet për ta parandaluar që të bëhet “një vend i shenjtë i n
Artisti i dështuar bëhet politikani më i urryer, ja si erdhi Hitleri në pushtet rofil psikologjik i Hitlerit nga fëmijëria deri në ardhjen në pushtet. Si arriti Adolf Hitler të shndërrohej nga një
Sekretarja e "Djallit" ishte në tunelin e vdekjes së Hitlerit, rrëfehet 105-vjeçarja Brunhilde Pomsel ka qenë brenda bunkerit të Furherit në Berlin kur Adolf Hitleri vrau veten teksa ushtria ruse po avanco
Fshati olimpik i Hitlerit hapet për vizitorët (VIDEO) Në periferi të kryeqytetit gjerman ndodhet fshati olimpik i Lojërave të 1936-s. Afro 4 mijë sportistë nga 40 vende u mbl
Boris Johnson: Qëllimet e BE-së janë si ato të Hitlerit Ish-kryebashkiaku i Londrës, Boris Johnson, ka krahasuar objektivat e Bashkimit Europian me ato të Hitlerit, duke deklar
Ja çfarë i mungonte Hitlerit! Një historian gjerman ka zbuluar të dhënat e humbura prej kohësh që flasin për gjendjen mjekësore të kreut të Gjermanisë
Bredhi që iu shpëtoi bombave të Hitlerit (FOTO LAJM) Ky bredh është edhe i vjetër në moshë, por ka edhe një histori të veçantë. Bredhi mbush 95 vite qysh prej ekzistencës
Ja zëri normal i Hitlerit (VIDEO) Adolf Hitlerin e kemi dëgjuar gjithnjë duke folur plot pasion në tribuna. Asnjëherë nuk e kemi parë apo dëgjuar atë q
Spitali i braktisur i Hitlerit, një nga vendet më të frikshme në botë (FOTO LAJM) Gjatë Luftës së Parë dhe Dytë Botërore, spitali Beelitz-Heilstätten në Berlin është vendi i cili ka bërë të mundur shpët
Kush ishte gjermani që refuzoi përshëndetjen naziste?! E miratuar nga Partia Naziste në vitin 1930, thënia e famshme “Heil Sieg” e Hitlerit (që do të thotë “lavdi fitores”) is
8 Maji, fitorja mbi nazizmin Nazizmi, në vitin 1939, filloi një luftë të re botërore. Ushtritë naziste, me një sulm të menjëhershëm, pushtuan Polonin
5 fakte nga çastet e fundit të jetës së Hitlerit (FOTO LAJM) Në 70-vjetorin e vetëvrasjes së Adolf Hitlerit në bunkerin e tij në Berlin, janë publikuar disa fakte rreth orëve të fun
Hoteli i Hitlerit me 10 mije dhoma (FOTO-LAJM) Hoteli që shihni me lartë quhet "Prora" dhe është ndërtuar nga nazistët në vitet 1936-1939, me urdhër të Adolf Hitlerit,
Coco Chanel, spiunja e Hitlerit (FOTO LAJM) Studiuesit francezë kanë arritur në përfundimin se kanë dëshmi të pakundërshtueshme se Coco Channel ka qenë bashkëpunëto
Shitet për 130 mijë euro piktura e Hitlerit Një pikturë që besohet të jetë punuar nga vetë diktatori gjerman, Adolf Hitler është shitur në një ankand të Gjermanisë
Spekullimi i mediave sllave: Merkel, bija e Hitlerit Mediat sllave kanë aluduar se në karrigen e kryeministrisë së Gjermanisë është ulur vajza e Adolf Hitlerit. Sipas dok
Keqtrajtoi macen sepse i ngjante Hitlerit! (FOTO LAJM) Macja e quajtur "Baz" është keqtrajtuar nga një person i panjohur me arsyen se i ngjan Hitlerit ndërsa si pasojë i është